Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 października 2009 r., sygn. III SA/Łd 350/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.), , Protokolant Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia koncesji na eksploatację złoża kruszywa naturalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 2a i ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 228 z 2005r., poz. 1947 ze zm.) oraz art. 104 k.p.a., Prezydent Miasta Ł. odmówił udzielenia koncesji na eksploatację złoża kruszywa naturalnego Ł.- M., położonego w Ł. przy ul. M. na działkach gruntowych nr [...] (obręb geodezyjny [...]).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wyjaśniono, że w dniu 5 grudnia 2008 r. J. K. złożył wniosek o udzielenie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego (piasku) ze złoża Ł. - M.. Dla tego złoża Prezydent Miasta Ł. przyjął, zawiadomieniem z dnia [...]r., znak:[...], "Dokumentację geologiczną złoża kruszywa naturalnego (piasku) Ł. - M. w kategorii C1", spełniającą wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 lipca 2005r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać dokumentacje geologiczne złóż kopalin (Dz.U. z 2005r. Nr 136, poz. 1151 ze zm.). Zasoby kruszywa naturalnego (piasku) w złożu Ł. - M. wynoszą około 80 tysięcy ton, przy powierzchni złoża 9099 m2 i jego średniej miąższości 5,2 m. Wniosek spełniał wymogi określone w treści ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Organ I instancji wskazał, że Miejska Pracownia Urbanistyczna w Ł., której dyrektor jest upoważniony przez Prezydenta Miasta Ł. do wydawania uzgodnień w zakresie zgodności zamierzenia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku, zgodności ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy, pismem z dnia [...]r. znak [...] poinformowała, że dla terenu złoża nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a zamierzona eksploatacja złoża pozostaje w kolizji z ustaleniami obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Ł. przyjętego w dniu 3 kwietnia 2002r. uchwałą Rady Miejskiej w Ł. Nr LXXVII/1793/02 oraz z wnioskami do studium projektowanego. Kolizja polega na tym, że działki gruntowe obejmujące złoże znajdują się w zasięgu "terenów dolin rzecznych, wymagających bezwzględnej ochrony przed zabudową i formami zagospodarowania konfliktowymi z warunkami środowiska przyrodniczego; terenów zieleni miejskiej, leśnej i parkowej".

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00