Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 października 2009 r., sygn. I SA/Ke 369/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.),, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 października 2009 r. sprawy ze skargi ,,L. B." sp. z o.o. w . na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 maja 2009r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku; III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz ,,L. B." sp. z o.o. w B. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 6 maja 2009r. nr [...], wydanej na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy
z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko Spółki L. B. Sp. z o.o. w B. przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009r. (data wpływu 2 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek, prowizji oraz opłat manipulacyjnych od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy - jest nieprawidłowe.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
99,9% udziałów w Spółce należy do jednego wspólnika. Za rok 2008 oraz za lata poprzednie Spółka osiągnęła zysk, który może zostać podzielony pomiędzy wspólników (wypłacony wspólnikom) w formie dywidendy, zgodnie z przepisami art. 191 - 193 Kodeksu spółek handlowych. Tego rodzaju uchwałę o podziale zysku
i wypłacie dywidendy wspólnik Spółka zamierza podjąć, jednakże wypłacenie mu należnej dywidendy będzie powodować konieczność zaciągnięcia przez Spółkę kredytu z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy albowiem Spółka nie dysponuje w wystarczającym rozmiarze wolnymi środkami finansowymi i wypłacenie dywidendy ze środków własnych Spółki mogłoby spowodować zachwianie jej płynności finansowej. Należna wspólnikowi dywidenda zostanie sfinansowana w całości, albo przynajmniej w znacznej części, środkami pochodzącymi z zaciągniętego na ten cel kredytu.