Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 października 2009 r., sygn. IV SA/Gl 261/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia NSA Szczepan Prax Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2009 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 104 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 z późn. zm.) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u A.R. choroby zawodowej w postaci obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem, wymienionej w pozycji 21 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), zwanego dalej w skrócie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ administracyjny podniósł, że z obu kart oceny narażenia zawodowego z dnia [...]r. i z dnia [...]r., a także z treści pisma Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...]r. wynika, iż A.R. pracował: od 1973 do 1977 roku w Zakładach A w R. na stanowisku [...], w roku 1977 w [...] Przedsiębiorstwie B w G. na stanowisku [...], od 1979 do 1981 roku w C S.A. w G. na stanowisku [...] oraz od 1981 do 2006 roku w Kopalni Węgla Kamiennego "D" w K. na stanowisku [...] i [...], a podczas zatrudnienia w roku 1977 (przez dwa miesiące) oraz w okresie od roku 1981 do 2006 był narażony na warunki stwarzające ryzyko powstania choroby narządu słuchu o charakterze zawodowym. Organ podkreślił, że okoliczności sprawy nie uzasadniają stwierdzenia choroby zawodowej, gdyż ta nie została rozpoznana przez kompetentną placówkę służby zdrowia. W toku przeprowadzonego postępowania, stronę poddano badaniom słuchu w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w K. - Poradni Chorób Zawodowych w S., który na ich podstawie wydał w dniu [...]r. orzeczenie nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.