Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 września 2009 r., sygn. I SA/Wr 1322/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant: Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 września 2009 r. sprawy ze skargi --A-- Sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] (słownie: [...] ) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przystępując do rozstrzygania Sąd przyjął następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
"A" Sp. z o. o. z/s we W. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnej). Wniosek dotyczył podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT), a mianowicie kwestii, czy wniesienie aportu do innej spółki z o. o. stanowi czynność zwolnioną od podatku VAT oraz czy czynność ta rodzi konieczność dokonania korekty podatku VAT, naliczonego przy nabyciu gruntów, które następnie zostały aportowane.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka przekazała do "B" Sp. z o. o. - w formie aportu - grunty, które nabyła w latach 2006-2007.
W deklaracji VAT-7 za kwiecień 2008 r. wykazano wartość tego aportu jako dostawę towarów na terytorium kraju zwolnioną od podatku VAT, co czyniło zadość regulacji § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. - dalej: rozporządzenie VAT). Jednocześnie, zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: ustawa VAT), skorygowano podatek VAT naliczony przy nabyciu aportowanych gruntów i uiszczono należny podatek na rachunek urzędu skarbowego.