Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 września 2009 r., sygn. II SA/Wr 305/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Cisek ( spr.) Sędzia NSA Julia Szczygielska Protokolant Aleksandra Siwińska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 września 2009 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej Dz. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na użytkowanie budynku usługowego przebudowanego i adaptowanego na budynek usługowo-administracyjny I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję organu I instancji. II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 740 zł (siedemset czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], (Nr[...]) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Dz. odmówił wydania pozwolenia na użytkowanie budynku usługowo - administracyjnego położonego w Dz. przy ul. Z. [...] .

W uzasadnieniu podniesiono, że w dniu [...] Gmina Miejska Dz., złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie adaptowanego budynku usługowego na funkcję usługowo - administracyjną wraz z wewnętrznymi instalacjami, położonego w Dz. przy ul. Z. [...], na działkach nr: [...], [...], [...], [...], obręb - N. M. W dniu [...] dokonano obowiązkowej kontroli, w myśl art. 59a ust. 1, w celu sprawdzenia zgodności inwestycji z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. W wyniku przeprowadzonej obowiązkowej kontroli inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Dz. stwierdzili, że w tym przypadku dokonano odstępstw od warunków pozwolenia na budowę, a w szczególności od zatwierdzonego projektu budowlanego, które polegają na niezgodności z projektem zagospodarowania działki

Następnie podkreślono, że także i w dniu [...] przeprowadzono obowiązkową kontrolę, w trakcie której inspektorzy PINB w Dz. uznali również, iż dokonano istotnych odstępstw od warunków pozwolenia na budowę, a w szczególności od zatwierdzonego projektu budowlanego, które polegają na niezgodności z projektem zagospodarowania działki. Inwestor bowiem w trakcie realizacji inwestycji dokonał zmian dotyczących projektu zagospodarowania terenu polegających na zwiększeniu powierzchni parkingu przed budynkiem na działkach [...] i [...], co spowodowało zbliżenie jego do pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz poszerzenie w kierunku granicy z działką nr [...]. Inwestor także zmienił kształt i lokalizację chodnika, położonego na działce nr [...], między parkingiem, a wejściem od strony ściany szczytowej, poprzez zbliżenie chodnika do budynku oraz zmianę kształtu chodnika na łukowy. Nadto wskazano, że w zatwierdzonym projekcie zagospodarowania terenu parking pięciostanowiskowy o wym. stanowiska 2,50 x 5,00m jest oddalony od granicy z działką nr [...] i od pochylni dla osób niepełnosprawnych o około 1,60m, natomiast w terenie parking jest zbliżony do granicy z działką nr [...], co także wynika z pomiaru geodezyjnego "aktualizacja mapy zasadniczej", dokumentu dostarczonego przez inwestora, przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Z tegoż pomiaru geodezyjnego wynika także zmiana dotycząca lokalizacji trasy chodnika. Powyższe - zdaniem organu I instancji świadczy o tym, że inwestor wykonał parking oraz miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych i chodnik między wyjściem w ścianie szczytowej, a parkingiem niezgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania terenu. Te niezgodności są nieprawidłowością, o której mowa w art. 59a ust. 2 ustawy - Prawo budowlane. Zmiany powyższe - jak podniósł organ I instancji - wymagały od inwestora uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, bowiem zgodnie z art. 36a ust. 1 ustawy - Prawo budowlane istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Inwestor, takiego dokumentu nie posiada.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00