Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 września 2009 r., sygn. III SA/Wa 702/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2009 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie podlegają wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...] Minister Finansów, działając na podstawie art. 239, art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 14g § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej "O.p.") po rozpatrzeniu zażalenia "M." Sp. z o.o. (zwanej dalej "Skarżącą"), utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] pozostawiające bez rozpatrzenia wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazywania próbek towarów.
Postanowienie zostało wydane w oparciu o następujący stan sprawy.
Skarżąca wnioskiem z dnia 16 września 2008 r. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania próbek. W opisie stanu faktycznego podniosła, iż przekazuje nieodpłatnie próbki swoich produktów w ramach przetargów, badań klinicznych i działalności marketingowej.
Zwróciła się z pytaniem czy nieodpłatne przekazanie próbek produktów w ramach przetargów, badań klinicznych oraz działalności marketingowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?