Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 września 2009 r., sygn. II SA/Sz 558/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia WSA Arkadiusz Windak /spr./, Protokolant Katarzyna Skrzetuska - Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 września 2009 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. J.Z. złożył w Urzędzie Miejskim w [...] wniosek o wymeldowanie syna R.Z. z pobytu stałego z domu przy ul. [...]. Wnioskodawca uzasadnił swoje żądanie tym, że R.Z. jest czasowo zameldowany w [...], nie posiada rzeczy w stałym miejscu zamieszkania oraz nabył mieszkanie przy ul. [...].

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego Burmistrz Gminy [...] na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), decyzją z dnia [...] r., nr [...], orzekł o wymeldowaniu R.Z. z pobytu stałego z lokalu położonego przy ul. [...].

W uzasadnieniu decyzji organ przywołał treść art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz wskazał na następujące ustalenia faktyczne. Budynek przy ul. [...] stanowi własność, na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej, J. I K.Z., wobec których dnia [...] r. został orzeczony rozwód. Obecnie w Sądzie Rejonowym w [...] toczy się postępowanie o zniesienie współwłasności. Dalej organ zauważył, że z definicji pobytu stałego zawartej w art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wywodzi się, że "pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania". Ponadto, w art. 9 ust. 2b w/w ustawy, prawodawca zastrzegł, że "zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu". R.Z. opuścił lokal przy ul. [...] w [...] r., co potwierdził w zeznaniach złożonych do protokołu w dniu [...] r. Zeznał również, że opuszczenie to miało charakter dobrowolny i że ma zamiar w przyszłości mieszkać na stałe przy ul. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00