Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 września 2009 r., sygn. II SA/Po 241/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi Gminy D. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w P. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie pozwolenia na szczególne korzystanie z wód oddala skargę /-/ E. Brychcy /-/D. Rzyminiak-Owczarczak /-/ J. Szaniecka

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia (...) sierpnia 2006 roku Przedsiębiorstwo Powlekania Tkanin "A" R. Spółka Jawna z siedzibą w P. (dalej w skrócie Spółka "A") zwróciło się do Prezydenta Miasta P. o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z ujęcia mioceńskiego zlokalizowanego na terenie spółki przy ul. (...) w P. Do wniosku dołączono operat wodnoprawny, powołano się także na istniejącą dokumentację hydrogeologiczną, znajdującą się w zasobach archiwalnych Urzędu Miasta - Wydziału Ochrony Środowiska.

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego uzyskano pozytywne stanowisko Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej odnośnie warunków korzystania z wód regionu, a po przeprowadzeniu rozprawy, stanowisko Gminy D., iż nie wyraża ona zgody na pobór wód z planowanego ujęcia, z uwagi na zwiększające się zużycie wody pitnej przez mieszkańców S. oraz możliwy wpływ zwiększającego się poziomu depresji studziennej na eksploatacje ujęcia w .

Decyzją z dnia (...) stycznia 2007 r. nr (...) Prezydent Miasta P. - działający z jego upoważnienia Z-ca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, odmówił udzielenia wnioskowanego pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód obejmujące pobór wód podziemnych z utworów mioceńskich trzeciorzędowych, z ujęcia wody zlokalizowanego przy ul. (...) w P. W uzasadnieniu decyzji, podjętej na podstawie art. 37 pkt 1, art. 32, art. 122 ust. 1 pkt ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.) wskazano, iż zakład wykonał otwór geologiczny zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta P. z dnia (...) lipca 2004 r. - zatwierdzeniem projektu prac geologicznych, zakład pobiera wodę do celów socjalno-bytowych, technologicznych i podlewania zieleni, a projektowane ujęcie zlokalizowane jest na obszarze Dorzecza Warty, dla którego w czerwcu 1999 r. wód zwiększył się z uwagi na powstanie nowych ujęć. Najbliższe z tych ujęć wykonano dla wsi S., planowany jest również wzrost poboru z ujęcia w P. Obszar zasobowy ujęcia graniczy z obszarami zasobowymi obu tych ujęć. Wskazano, że została opracowana dokumentacja hydrologiczna, zawierająca ustalenie zasobów odnawialnych i dyspozycyjnych wód podziemnych z utworów czwartorzędowych i trzeciorzędowych, a zasoby określone w tej dokumentacji zostały zatwierdzone przez Ministra Środowiska. Rozpatrywane ujęcie znajduje się w podrejonie A, w którym zasoby rezerwowe określone zostały na poziomie Q=1243 m3/h, a dyspozycyjne na poziomie Q=939 m3/h. Pobór w latach 1997/1998 wyniósł Q=305 m3/h, projektowany oszacowano na Q=378 m3/h. Wskazano, iż zgodnie z art. 32 tej ustawy wody podziemne wykorzystuje się przede wszystkim do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, na cele socjalno - bytowe oraz na potrzeby produkcji artykułów żywnościowych i farmaceutycznych. Ponieważ wnioskodawca ubiegał się o pozwolenie na pobór wody wyłącznie dla celów przemysłowych, teren Spółki posiada zaopatrzenie z miejskich sieci wodociągowych, a Gmina D. nie wyraziła zgody na udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, nie mogło ono zostać wydane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00