Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 września 2009 r., sygn. II SA/Kr 801/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Małgorzata Brachel- Ziaja WSA Mariusz Kotulski ( spr.) Protokolant: Beata Stefańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2009 r. sprawy ze skargi T.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 8 kwietnia 2009 r., znak [...] w przedmiocie odmowy ustalenia środowiskowych uwarunkowań I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II SA/Kr 801/09

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2009r., znak: [...] Wójt , w wyniku rozpatrzenia wniosku T.D. - właściciela firmy "A. " odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny z części złoża kruszywa naturalnego [...] na działkach nr 1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 położonych w miejscowości [...] gmina Dębno.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego nie dopuszczają realizacji zamierzenia polegającego na wydobywaniu kopalin z części złoża kruszywa naturalnego. "Ustalenia biegłych wykluczają wszelkie zamierzenia pozarolnicze na tym terenie, bowiem jest to inwestycja z zakresu przemysłu wydobywczego - kopalni odkrywkowych - gałęzi produkcji pozarolniczej. (...) Komisja główny projektant Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dębno z 2004 roku wraz z przewodniczącą Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Gminy Dębno i wykonawcą współautorem planu wyjaśniła, że na wnioskowanym obszarze dopuszcza się inwestycję rolniczą bez zmiany niniejszego planu i zapis ten należy traktować jako wiodący. Eksploatacja surowców mineralnych na obszarze Gminy wymaga zmiany przeznaczenia terenów rolnych - na cele nierolnicze, co wymaga przeprowadzenia pełnej procedury planistycznej we właściwym zakresie - tak w odniesieniu do planu miejscowego jak i studium. Wnioskowana przemysłowa eksploatacja surowców kruszywa naturalnego w [...] jest sprzeczna z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dębno (uchwalonego Uchwałą nr II/133/2004 Rady Gminy w Dębnie z dnia 28 kwietnia 2004r.) oraz z ustaleniami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dębno (uchwalonym Uchwałą nr I/35/2001 Rady Gminy w Dębnie z dnia 23 marca 2001r.).Akceptując poglądy zawarte w opiniach ze względu na argumenty zawarte w ich uzasadnieniach, organ nie uznał słuszności opinii załączonych przez wnioskodawcę - opracowanie mgr inż. O.D. i mgr inż. P.N. . Opinie nie mogą być dowodami z opinii biegłych w tej sprawie, gdyż ich opracowanie nie było powierzone przez organ prowadzący postępowanie, a ponadto zawarte w nich wypowiedzi nie są oparte na wszechstronnej analizie akt tej sprawy."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00