Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 września 2009 r., sygn. IV SA/Gl 103/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy Z. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie upoważnienia udzielonego Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Z. do prowadzenia postępowań wobec dłużników alimentacyjnych oraz do wydawania decyzji w tych sprawach stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały

Uzasadnienie

Na mocy uchwały Nr [...] z dnia [...]r. Rady Gminy Z. wydanej na podstawie art. art. 18 ust.2 pkt 15 i art. 39 ust.4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. Nr 142 poz. 1591 z 2001r. z późn. zm.) udzielono upoważnienia Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Z. do prowadzenia postępowań wobec dłużników alimentacyjnych oraz do wydawania w tych sprawach decyzji.

Wykonanie uchwały powierzono Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Z., a w jej § 3 określono, iż akt wchodzi w życie z dniem [...]r.

Od opisanego wyżej aktu Rady Gminy Z. Wojewoda [...] skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę. Wniósł w niej o stwierdzenie nieważności zaskarżonego aktu organu samorządu terytorialnego.

W uzasadnieniu skargi organ nadzoru dokonał analizy treści przepisu art. 39 ust.4 ustawy o samorządzie gminny, który to przepis wskazany został w podstawie prawnej zaskarżonej uchwały. Powołując się na stanowisko doktryny i orzecznictwa Wojewoda [...] podniósł, iż upoważnienie udzielone na podstawie analizowanej normy prawnej dotyczyć może wyłącznie prowadzenia spraw z zakresu administracji publicznej, kończących się wydaniem decyzji administracyjnej. Cytując komentarz do ustawy o samorządzie gminnym pod red. P. Chmielnickiego, a także pod redakcją A. Szewca, G. Jyż i Z. Pławeckiego wskazano, iż zapis zawarty w art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym dotyczy indywidualnych spraw rozstrzyganych w trybie uregulowanym w kodeksie postępowania administracyjnego, ordynacji podatkowej lub ustaw szczególnych, a sprawy z zakresu administracji publicznej to sprawy regulowane prawem administracyjnym materialnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00