Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 września 2009 r., sygn. II SA/Gd 313/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Skrzycka-Pilch (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy Referent Alicja Landowska po rozpoznaniu w dniu 24 września 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 22 kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zawiadomieniem doręczonym J. K. w dniu 28 czerwca 2001 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął postępowanie administracyjne w sprawie sprawdzenia zabudowy działki nr [...] położonej w K. B.
Decyzją z dnia 8 stycznia 2007 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał J. K. rozbiórkę obiektu budowlanego - barakowozu o konstrukcji drewnianej (obity deskami) pełniącego funkcję rekreacji indywidualnej nietrwale związanego z gruntem o wymiarach w rzucie poziomym 10,05x8,7 m wraz z urządzeniem pełniącym funkcję sanitariatu o konstrukcji drewnianej o wymiarach w rzucie poziomym 2,3x1,3 m, wzniesionego bez wymaganego pozwolenia na budowę na terenie ww. działki.
Powyższa decyzja została uchylona decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 9 maca 2007 r. z uwagi na brak prawidłowych ustaleń dotyczących daty wybudowania przedmiotowych obiektów budowlanych.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, decyzją z dnia 8 października 2007 r. nakazał J. K. rozbiórkę obiektu budowlanego - barakowozu wraz z dobudowanym zadaszonym tarasem nietrwale związanego z gruntem o konstrukcji drewnianej pełniącego funkcję rekreacji indywidualnej oraz obiektu budowlanego nietrwale związanego z gruntem o konstrukcji drewnianej pełniącego funkcję sanitariatu, wzniesionych bez wymaganego pozwolenia na budowę na terenie ww. działki.
Decyzją z dnia 21 stycznia 2008 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił decyzję organu pierwszej instancji z dnia 8 października 2007 r. wskazując w uzasadnieniu swej decyzji, że wydanie zaskarżonej decyzji było - w czasie jej orzekania - zasadne, jednakże w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. akt P 37/06, decyzja ta stanowiąca restrykcję z tytułu niespełnienia przez inwestora obowiązku nałożonego w postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych, którego podstawa prawna dotknięta jest wadą konstytucyjną, podlegała uchyleniu.