Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2009 r., sygn. I SA/Wa 807/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogdan Wolski Sędziowie WSA Elżbieta Sobielarska (spr.) WSA Maria Tarnowska Protokolant Małgorzata Kulińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi Związku [...] w W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Infrastruktury, po rozpoznaniu wniosku Związku [...] z siedzibą w W. o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] stycznia 2009 r., nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia [...] maja 1991 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] grudnia 1952 r., nr [...] odmawiającego przyznania dotychczasowym właścicielom prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...], ozn. nr hip. [...].
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy;
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa decyzją z dnia [...] maja 1991 r. stwierdził nieważność orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] grudnia 1952 r., odmawiającego przyznania dotychczasowym właścicielom prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...], ozn. nr hip. [...].
Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r., na skutek wniosku Związku [...] z siedzibą w W. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia [...] maja 1991 r. wskazując, że wnioskodawca nie posiada interesu prawnego we wszczęciu przedmiotowego postępowania.
Od powyższej decyzji Związek [...] w W. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przede wszystkim podnosząc, że Związkowi przysługuje interes prawny, o którym mowa w art. 28 Kpa, a wynika on z przepisów prawa cywilnego, tj. roszczeń cywilnoprawnych o zwrot nakładów (art. 226 § 1 w zw. z art. 224 § 1 Kc), z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 Kc), o zwrot opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, o odszkodowanie za spowodowanie szkody przez wydanie decyzji administracyjnej (art. 4171 § 2 Kc).