Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. III SA/Wa 592/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędzia WSA Jarosław Trelka (spr.), Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2009 r. sprawy ze skargi T. GmbH z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz T. GmbH z siedzibą w S. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

III SA/Wa 592/09

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia [...] lipca 2007 r. T. GmbH w S. (N.), zwana też dalej "Spółką" lub "Skarżącą", wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka podała, że posiada siedzibę w N. i prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. W okresie od stycznia do czerwca 2006 r. wykonała na rzecz V. Sp. z o.o. z siedzibą we W. kompleksowe usługi polegające na zabudowie i wykończeniu wnętrza lokalu przeznaczonego na prowadzenie sklepu w L.. Z tytułu świadczenia tych usług Spółka posługując się niemieckim numerem VAT wystawiła częściowe rachunki, w których wykazano kwoty netto bez należnego podatku VAT. Należny podatek od tych usług, jako podatek z tytułu importu usług, miał rozliczyć nabywca usługi. Nabywca przedmiotowych usług uregulował należności wynikające z faktur wystawionych przez Spółkę.

W październiku 2006 r. Spółka wystawiła noty uznaniowe (niemiecki odpowiednik faktur korygujących VAT), posługując się polskim numerem NIP, którymi skorygowała rachunki wystawione z niemieckim numerem VAT na rzecz spółki V. w ten sposób, że wykazane w nich kwoty skorygowała do zera, a następnie w ich miejsce wystawiła faktury, w których wartość została powiększona o polski VAT. W treści faktur zawierających podatek VAT Spółka nie wykazała daty wystawienia tych faktur, a jedynie podała daty rachunków wystawionych pierwotnie z niemieckim numerem VAT, Spółka nie podała ponadto kwot podatku należnego w złotówkach oraz kwoty do zapłaty słownie. Nabywca usług (V.) odmówił zapłaty kwot podatku VAT wynikających ze skorygowanych faktur, twierdząc, że faktury te są nieprawidłowe i z tego względu istnieje ryzyko, że polskie organy podatkowe nie uznają prawa do odliczenia podatku wynikającego z tych faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00