Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 lipca 2009 r., sygn. III SA/Po 1/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak Sędzia WSA Barbara Koś WSA Marzenna Kosewska (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi S. C. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 28 października 2008r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Komendanta Palcówki Straży Granicznej z dnia 18 lipca 2008r nr [...]; II. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżącej kwotę [...] złotych ( [...] ) tytułem zwrotu kosztów postępowania ; III. zwraca skarżącej kwotę [...],- złotych ([...]) tytułem niewykorzystanej zaliczki na koszty związane z wynagrodzeniem tłumacza przysięgłego IV. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ M. Kosewska /-/ M. Ławniczak /-/ B. Koś

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 lipca 2008 r., nr [...] Komendant Placówki Straży Granicznej na podstawie art. 97 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 1 pkt 2, art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o cudzoziemcach oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), zwanej dalej kpa, zobowiązał S. C. obywatelkę Chin do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 25 lipca 2008 r. Na podstawie art. 97 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach w zw. z art. 130 § 3 pkt 2 kpa decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu decyzji podano, że w dniu 18 lipca 2008 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Poznaniu w ramach kontroli zatrudniania cudzoziemców stwierdzili, że S. C. nielegalnie wykonywała pracę zarobkową w [...] Centrum Handlowym w K. Posiadała przy sobie ważny paszport chiński, natomiast nie posiadała ważnej wizy ani żadnego innego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium RP. Podczas przesłuchania ustalono, że cudzoziemka wjechała do Polski legalnie w dniu 22 kwietnia 2008 r. na podstawie paszportu ważnego do dnia 27 kwietnia 2012 r. oraz portugalskiej karty pobytu ważnej do 13 maja 2008 r. Do Polski przyjechała z uwagi na to, że jest współwłaścicielem spółki A w K. W dniu 18 lipca 2008 r. cudzoziemka wykonywała nielegalnie pracę zarobkową, sprzedając towar oraz obsługując kasę w [...] Centrum Handlowym w K., nie posiadając wymaganego zezwolenia na wykonywanie pracy na terytorium RP. Powyższe okoliczności stanowią - zdaniem organu samodzielną przesłankę zobowiązania cudzoziemca do opuszczenia terytorium RP na podstawie art. 97 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach, stosownie do którego w przypadku, gdy cudzoziemiec wykonywał pracę niezgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy albo podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w Rzeczypospolitej Polskiej może być zobowiązany do opuszczenia terytorium RP w terminie 7 dni, gdy z okoliczności sprawy wynika, że dobrowolnie wykona ten obowiązek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00