Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. II SA/Ol 420/09

 

Dnia 7 lipca 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2009 roku sprawy ze skargi G. S.-C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji, II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" znak: "[...]", Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u G. S.-C. choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia "[...]" utrzymał w mocy decyzję PPIS.

Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2008r., sygn. akt II SA/Ol 275/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił powyższe decyzje organów inspekcji sanitarnej. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż w toku dalszego postępowania organ pierwszej instancji, winien zwrócić się do zakładu służby zdrowia właściwego do rozpoznawania chorób zawodowych, o uzupełnienie orzeczenia lub wystąpić do jednostki orzeczniczej II stopnia o dodatkową konsultację.

Rozpatrując ponownie sprawę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zwrócił się do Wojewódzkiego Zespołu Medycyny Przemysłowej oraz Instytutu Medycyny Pracy o uzupełnienie wydanych orzeczeń lekarskich, w zakresie wątpliwości wskazanych w uzasadnieniu wyroku Sądu z dnia 5 sierpnia 2008r.

Wojewódzki Zespół Medycyny Przemysłowej poinformował, iż podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie (brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej), ponieważ u G. S.-C. rozpoznano przewlekłe zapalenie krtani, stan po polypectomii i nodulectomii krtani, które nie znajdują się w obowiązującym wykazie chorób zawodowych. WZMP stwierdził, iż badaniem laryngologicznym, foniatrycznym i videostroboskopowym nie stwierdzono guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych bądź niedowładu mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, które mogą być rozpoznane jako choroba zawodowa (są wymienione w wykazie chorób zawodowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00