Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 lipca 2009 r., sygn. II SA/Lu 293/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Protokolant Starszy referent Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 lipca 2009 r. sprawy ze skargi Spółki E. w C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia nałożonej grzywny oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 16 marca 2009 r., wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 k.p.a., Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu zażalenia "E. " Spółki z o.o. z siedzibą w C. M. na postanowienie Burmistrza Miasta R. F. z dnia 23 stycznia 2009 r. nr [...] w sprawie odmowy umorzenia grzywny nałożonej postanowieniem Zastępcy Burmistrza Miasta R. F. z dnia 18 lutego 2008 r. nr [...] na tę Spółkę celem przymuszenia do wykonania obowiązku usunięcia odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych z terenu nieruchomości w R. F. przy ulicy C. - utrzymało w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Kolegium wyjaśniło, że Spółka "E." w dniu 19 grudnia 2008 r. złożyła wniosek o umorzenia grzywny nałożonej postanowieniem Zastępcy Burmistrza Miasta R. F. z dnia 18 lutego 2008 r. nr [...] na tę Spółkę celem przymuszenia do wykonania obowiązku usunięcia odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych z terenu nieruchomości w R. F. przy ulicy C. Spółka, odpowiadając na wezwanie organu do złożenia dokumentów spełniających wymogi przepisów dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów, przesłała kopie (skany) listów przewozowych. Burmistrz Miasta R. F. uznał, że dokumenty te nie spełniają wymogów określonych w Rozporządzeniu WE Nr 1013/2006 z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów, gdyż wskazują one odpady o innych kodach niż te, do których usunięcia zobowiązana była Spółka. Dalej organ stwierdził, że zgodnie z przekazaną przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska informacją, uzyskaną w wyniku przeprowadzonej kontroli w dniu 21 listopada 2008 r., na terenie użytkowanym przez Spółkę przy ulicy C. 20 i F. 6 w R. F. zgromadzono odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ilości minimum 34 Mg (ton). W związku z tym, że zobowiązana Spółka nie wykonała ciążącego na niej obowiązku usunięcia odpadów i prawidłowego zawiadomienia organu o tym fakcie, organ pierwszej instancji powołanym wyżej postanowieniem z dnia 23 stycznia 2009 r. odmówił umorzenia wymierzonej grzywny w celu przymuszenia.