Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 14 lipca 2009 r., sygn. I SA/Bk 217/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, Sędziowie sędzia NSA Mieczysław Markowski, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 08 lipca 2009 r. sprawy ze skargi P. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Pan P. T. (dalej także jako "Skarżący"), w dniu [...] listopada 2008 r. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za eksport pośredni wywozu towarów z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego i prawa do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%.
Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz pismach stanowiących jego uzupełnienie wynikało, że w maju 2008 r. Skarżący, będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonał sprzedaży samochodowych instalacji gazowych firmie z Rosji za pośrednictwem agencji celnej mającej siedzibę we Włoszech. Towar został przewieziony na zlecenie kontrahenta rosyjskiego, który nie jest zidentyfikowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych jako odbiorca unijny, transportem drogowym z Polski przez obszar Wspólnoty do Włoch. Zgłoszenie towaru do procedury wywozu nastąpiło we włoskim urzędzie celnym. Następnie agencja celna działająca na rzecz firmy z Rosji wysłała przedmiotowy towar (wraz z towarami od innych dostawców) do Rosji - poza terytorium Wspólnoty. Towar ten przewożony był przez firmę działającą w systemie Karnet TIR, na rzecz kontrahenta rosyjskiego. W dokumentach celnych, agencja celna występuje jako zgłaszający. Procedura wywozu nastąpiła w oparciu o fakturę wystawioną przez Skarżącego - eksportera. W związku ze zrealizowaną transakcją Skarżący posiada następujące dokumenty: kopię faktury, na której wskazana jest ilość towaru z podziałem na jego poszczególne typy i ilości, WZ, CMR z oświadczeniem dokumentującym odbiór towaru w celu dostawy do agencji celnej we Włoszech, deklarację MRN wraz z jej tłumaczeniem, dokument AES z agencji celnej, potwierdzający dokonanie wywozu poza terytorium Wspólnoty. Na dokumencie CMR oraz deklaracji MRN widoczna jest tożsamość towarów będących przedmiotem dostawy. Kontrahent rosyjski uregulował przelewem bankowym całą należność.