Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2009 r., sygn. I SAB/Wa 65/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) Sędziowie: WSA Monika Nowicka WSA Maria Tarnowska Protokolant Jolanta Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi J.S. na bezczynność Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przedmiocie likwidacji uczelni niepublicznej postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

J. S. w skardze z dnia 25 lutego 2009 r. skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie nie wykonywania czynności likwidacyjnych oraz braku dokonania likwidacji Wyższej Szkoły [...] w W., wniósł o zobowiązanie tego organu do niezwłocznego podjęcia wskazanych czynności i dokonania likwidacji szkoły w terminie 30 dni od uprawomocnienia się orzeczenia oraz zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.

W uzasadnieniu skargi skarżący wskazał, że jest wierzycielem Wyższej Szkoły [...] w W. (zwanej dalej Szkołą) tj. posiada względem niej zasądzone wyrokiem Sądu Rejonowego dla W. [...] zaległe wynagrodzenie ze stosunku pracy w wysokości [...] zł wraz z odsetkami ([...]). Wszczęta przez wierzyciela egzekucja zakończyła się wydaniem w dniu 4 czerwca 2008 r. postanowienia komornika o bezskuteczności egzekucji.

Skarżący podniósł, że już w trakcie postępowania sądowego powziął informacje, że Szkoła jest w trakcie postępowania likwidacyjnego, obawiał się, iż wobec tego może utracić prawo do zaspokojenia swoich roszczeń. W styczniu 2008 r. skierował do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pismo, w którym poinformował Ministra o wierzytelnościach względem Szkoły oraz o konieczności wcześniejszego zaspokojenia jego roszczeń, zanim ustanie jej byt prawny. Skarżący podał, że zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym likwidacja uczelni niepublicznej polega na zadysponowaniu składnikami materialnymi i niematerialnymi jej majątku po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, w szczególności pracowników i studentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00