Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. VII SA/Wa 491/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Stopczyński, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Sędzia WSA Tadeusz Nowak, Protokolant Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej "[...]" w W. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych czynności skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r., znak: [...], [...] Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, na podstawie art. 27 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., Nr 96, poz. 667, ze zm.) w związku z art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania z dnia 9 grudnia 2008 r. wniesionego przez Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową [...] w W. - utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] listopada 2008 r., znak: MZ [...], Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej [...] wydaną w sprawie poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej w budynku mieszkalnym przy ul. [...] w W.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w dniu 3 listopada 2008 r. organ I instancji przeprowadził czynności kontrolno-rozpoznawcze w 10-kondygnacyjnym budynku mieszkalnym przy ul. [...] w W. Podczas kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego ww. budynku. W związku z powyższym, decyzją Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej [...] z dnia [...] listopada 2008 r. zobowiązano właściciela budynku do zapewnienia drogi pożarowej o utwardzonej nawierzchni, o parametrach zgodnych z przepisami prawa lub (alternatywnie) zamontowania okna dla ekip ratowniczych, które spełniałoby określone wymagania, ponieważ w jego ocenie aktualnie istniejąca droga pożarowa nie zapewnia możliwości prowadzenia skutecznych działań ratowniczo-gaśniczych. W swoim rozstrzygnięciu organ I instancji wskazał, że w przypadku braku możliwości spełnienia powyższych wymagań, właściciel budynku będzie mógł dokonać uzgodnień z właściwym miejscowo Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w zakresie rozwiązań zastępczych, które zapewnią nie pogorszenie warunków ochrony przeciwpożarowej tego obiektu. Ponadto Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej wskazał, że zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 1229, ze zm.) to do właściciela budynku należy inicjatywa do zawarcia porozumienia cywilnoprawnego z właścicielem terenu otaczającego obiekt i innymi podmiotami w zakresie zapewnienia odpowiednich parametrów dla drogi pożarowej. Organ I instancji pouczył stronę postępowania o treści § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. Nr 121, poz. 1139), zwanego dalej rozporządzeniem, wskazując, że w odniesieniu do obowiązków określonych w ww. decyzji, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, dopuszcza się możliwość stosowania rozwiązań zamiennych w uzgodnieniu z [...] Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00