Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Ol 515/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi I. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie składowania odpadów oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 11 października 2007r. Stowarzyszenie S. zwróciło się do Wojewody o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnego składowania odpadów bez właściwego zezwolenia nad brzegiem zbiornika wodnego, a także częściowo w wodach śródlądowych, na działkach o nr geodezyjnych 1, 2, 11/1 i 11/2 w miejscowości P. przy Ul. T.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie Burmistrz decyzją z 21 lutego 2008r. nr "[...]" umorzył jako bezprzedmiotowe powyższe postępowanie administracyjne. Na skutek odwołania wniesionego przez Stowarzyszenie S., Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło tę decyzję i sprawę przekazało do ponownego rozpoznania organowi I instancji z uwagi na potrzebę uzupełnienia postępowania administracyjnego w tej sprawie.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, decyzją z "[...]" nr "[...]", działający z upoważnienia Burmistrza Zastępca Burmistrza na podstawie art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 34 ustawy o odpadach, umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne w sprawie składowania odpadów nad brzegiem zbiornika wodnego na wskazanych działkach. W uzasadnieniu podniesiono niekwestionowaną przez strony okoliczność przywożenia odpadów budowlanych i ziemi na teren działek w latach 2003-2007, przy czym ilości tych odpadów nie są znane. Jak ustalono odpady te były przywożone przez ich posiadaczy zarówno za zgodą właścicieli nieruchomości, jak również bez ich zgody w okresie, gdy działki nie były ogrodzone. Wskazano, iż zgodnie z oświadczeniem C.P., będącej właścicielką działki nr 6 w okresie od 2000r. do 2007r. nawieziono na nią gruz betonowy (kod odpadu: 17 01 01), gruz ceglany (kod odpadu: 17 01 02), zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, inne niż wymienione w 17 01 06 (o kodzie: 17 01 07). Ustalono, że odpady te zostały wykorzystane wyłącznie do utwardzania powierzchni działki, która była grząska. Odpady w postaci drewna (kod odpadu: 17 02 01) właścicielka zagospodarowała jako paliwo oraz materiał budowlany przy budowie ogrodzenia, natomiast papę odpadową (kod odpadu: 17 03 80) do drobnych napraw i konserwacji. Wskazano, że mająca 77 lat C.P., według oświadczenia, nie jest przedsiębiorcą i odpady wykorzystała na własny użytek, dlatego też nie występowała o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów. Nigdy nie składowała na działce asfaltu pochodzącego z modernizacji drogi P. - B. G.S. i I.S. oświadczyli, że będąc właścicielami działki nr 11/1 (od 2003r. do 2006r.), działki nr 11/2 (od 2005r. do 2006r.) oraz działki nr 1 (od 2007r. do chwili obecnej) nie nawozili odpadów gruzu betonowego i gruzu ceglanego. Nawieźli jedynie czarnoziem w celu urządzenia trawników. Podali, że działki te nabyli na własne potrzeby, nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. I.S. syn I., obecny właściciel działek nr 11/1 i nr 11/2 oświadczył, że jest osobą fizyczną i nigdy nie prowadził działalności gospodarczej oraz nigdy nie przywoził odpadów na przedmiotowe działki. Oświadczenie o tej samej treści złożyli aktualni właściciele działki nr 2 - B. i R. R.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right