Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Ol 229/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Sędzia WSA Wojciech Czajkowski(spr.), Protokolant Marika Brzozowiec, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 9 czerwca 2009 r., sprawy ze skargi SpółkiA. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002r. oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z "[...]" w części dotyczącej określenia Spółce A w S., zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące czerwiec, sierpień i wrzesień 2002 r.. Tą samą decyzją organ odwoławczy określił za wymienione okresy wysokość zobowiązania w innej kwocie oraz utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji w części dotyczącej zobowiązania w VAT za pozostałe miesiące 2002r..
Z akt podatkowych sprawy wynika, że w 2002r. przedmiotem działalności Spółki A była ochrona osób i mienia, usługi monitoringu, konwoje i inkasa. Przeprowadzone przez organ kontroli skarbowej postępowanie wykazało szereg nieprawidłowości związanych z ewidencjonowaniem przez Spółkę zdarzeń gospodarczych, w tym zakupu towarów i usług od firm:
- B w E.,
- C w W.,
- D w G.,
- E w E. oraz
- F w E.
Organ I instancji uznał, że Spółka niesłusznie pomniejszyła podatek należny o podatek naliczony z faktur wystawionych przez wyżej wymienione podmioty, gdyż wykazane w tych fakturach transakcje w rzeczywistości nie zostały wykonane. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ kontroli skarbowej powołał m.in. przepisy § 50 ust.4 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz.1245 ze zm.) oraz § 48 ust.4 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zgodnie z którymi w przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.