Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Łd 313/09

 

Dnia 18 czerwca 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie: Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.) Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant: Małgorzata Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2009 roku sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia i przekazania do ponownego rozpoznania organowi I instancji decyzji w sprawie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2006 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz M. M. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 15 listopada 2005 r. M.M., prowadzący uprawę grzybów i grzybni, złożył deklarację podatkową w zakresie wymiaru zaliczek podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej za 2006 r.

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. w oparciu o art. 23 § 1 pkt 1 i § 4 oraz art. 207 Ordynacji podatkowej, a także art. 24 ust. 4, art. 24a ust. 2 pkt 2, art. 24a ust. 4 i 5, art. 43 ust. 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zmianami, dalej jako pdf), ustalił przewidywany dochód podatnika z działów specjalnych produkcji rolnej w 2006 r., roczną kwotę zaliczek na podatek dochodowy, a także wysokość pierwszej zaliczki za czerwiec oraz pozostałych sześciu zaliczek za okres od lipca do listopada 2006 r. Organ I instancji ustalił przede wszystkim - w oparciu o dane wynikające z deklaracji VAT-7 złożonej przez podatnika dla celów podatku od towarów i usług - że przychody strony w 2005 r. przekroczyły równowartość w walucie polskiej 800.000 euro. Powołując się na art. 24 ust. 4 pdf oraz art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zmianami), przyjął zatem, że podatnik zobligowany był do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a jego dochód za 2006 r. należało ustalić na podstawie tych ksiąg. W konsekwencji organ podatkowy uznał, że nie było podstaw do ustalenia dochodu podatnika w oparciu o normy szacunkowe, zgodnie z wnioskiem zawartym w deklaracji strony z 15 listopada 2005 r. Ponieważ w deklaracji tej podatnik nie podał wysokości przewidywanego w 2006 r. dochodu, organ I instancji wezwał stronę do jego podania, a następnie samodzielnie ustalił ten dochód w sposób szacunkowy, na podstawie art. 23 § 1 pkt 1 i § 4 Ordynacji podatkowej. Naczelnik Urzędu Skarbowego podkreślił, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej mógł być ustalony przy zastosowaniu norm szacunkowych (art. 24 ust. 4 pdf), wówczas gdy podatnik nie prowadził (z wyboru) księgi przychodów i rozchodów, bądź nie miał obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Skoro zaś podatnik zobowiązany był (ze względu na uzyskiwane obroty) do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a obowiązku tego nie dochował, uzasadnione było ustalenie zaliczek na podatek w sposób szacunkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00