Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Kr 259/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie : WSA Dorota Dąbek spr. NSA Krystyna Kutzner Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi R. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 grudnia 2008 r Nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego s k a r g ę o d d a l a .

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 30 czerwca 2009r.

W dniu 25 lipca 2007r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynął wniosek R. F. o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego. Z wniosku tego wynikało, że R. F. jest wdową i wychowuje trójkę dzieci: P. F., M. F. oraz G. F. R. F. oświadczyła, że w roku kalendarzowym 2006 nie uzyskała żadnego dochodu z tytułu utrzymywania się z gospodarstwa rolnego o powierzchni 0,1958 ha przeliczeniowego. Do wniosku dołączono zaświadczenie z dnia 5 lipca 2007r. o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych wydane przez Kierownika Urzędu Skarbowego oraz zaświadczenie Urzędu Gminy z dnia 25 lipca 2007r., z którego wynikało, że R. F. była w 2006r. współwłaścicielem w 1/4 części gospodarstwa rolnego. Pozostałe części gospodarstwa należały do jej dzieci, których była przedstawicielem ustawowym.

Decyzją z dnia [...] 2008r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania R. F., uchyliło decyzję Kierownika GOPS z dnia [...] 2008r., nr [...], wydaną z upoważnienia Wójta Gminy, o odmowie przyznania prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Uzasadniając swoją decyzję Kolegium stwierdziło, że w omawianej sprawie kwestią sporną pozostaje kwestia doliczenia przez organ I instancji do dochodu rodziny dochodów z gospodarstwa rolnego, będącego własnością R. F. Przepis art. 5 ust. 8a ustawy o świadczeniach rodzinnych dokonuje bowiem wyłączenia niektórych nieruchomości rolnych z katalogu nieruchomości odpowiadających wymogom gospodarstwa rolnego, z którego można czerpać dochody ze skutkiem następującym w sferze świadczeń rodzinnych. Zgodnie z w/w przepisem ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę z wyjątkiem m.in. oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego. Dlatego też przy ponownym rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy organ I instancji powinien w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, czy rodzina R. F. w 2006r. utrzymywała się z gospodarstwa rolnego czy była jedynie jego właścicielem. Faktu bycia właścicielem gospodarstwa rolnego rodzina R. F. od początku postępowania administracyjnego nie kwestionowała, a wątpliwości budził jedynie fakt, czy osiągali dochody z gospodarstwa rolnego w takiej wysokości, o której można mówić, że utrzymywała się z tego gospodarstwa w okresie, który udokumentowała składając wniosek o świadczenia rodzinne. W ocenie organu odwoławczego, analiza akt przedmiotowej sprawy wskazuje na uzasadnione wątpliwości co do spełnienia przesłanki "utrzymywania się". Są one tym poważniejsze, iż właścicielka zdecydowała się wydzierżawić gospodarstwo w 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00