Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Gl 217/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Wiciak (spr.), Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2009r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu odwołania P. W. wniesionego przez pełnomocnika B. W., od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. z dnia [...] Nr [...] orzekającej o odpowiedzialności P. W. za zaległości podatkowe spółki z o.o. A z siedzibą w J., ul. [...], która nie wpłaciła w całości w ustawowych terminach pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu umów o pracę za miesiące VIII-IX,XI-XII/2001 .I-III,V-XI/2002 oraz umów o pracę i umów zlecenia za miesiąc X/2001 i za IV 2002 w łącznej wysokości [...] oraz za odsetki za zwłokę od ww. zaległości naliczone od dnia ich powstania do dnia wydania decyzji w kwocie [...] i koszty postępowania egzekucyjnego w kwocie [...] - Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu decyzji nawiązano na wstępie do przebiegu postępowania podatkowego i w tych ramach przybliżono treść decyzji organu I instancji a następnie wskazano, że w uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji powołując się na art. 107 § 2 pkt 1 oraz pkt 2 i pkt 4 oraz art. 116 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym w 2001r.i 2002 r., stwierdził, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, chyba że członek zarządu wykaże, że we właściwym czasie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczął postępowanie zapobiegające upadłości (postępowanie układowe) albo, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiły bez jego winy, bądź też wskaże on mienie, z którego egzekucją. jest możliwa. Odpowiedzialność członków zarządu spółki obejmuje zobowiązania podatkowe, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu spółki. Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu decyzji wskazał przede wszystkim na bezskuteczność prowadzonej przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością A egzekucji. Ponadto wykazał, iż w okresie pełnienia przez stronę funkcji prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością A w J., P. W. nie dopełnił obowiązku zgłoszenia we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości, nie wszczęto też w tym czasie postępowania układowego. Podatnik nie udowodnił też, iż powyższe okoliczności nie wystąpiły bez jego winy oraz nie wskazał mienia spółki, z którego egzekucja byłaby możliwa. P. W. odpowiada zatem solidarnie za zobowiązania spółki A w J. jako płatnika z tytułu podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r.