Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. IV SA/Gl 969/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi Z. W. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od wymienionego Kierownika na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działając na podstawie art. 2 pkt 2 lit. a, art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 31 maja 1996 roku o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej i osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. nr 87, poz. 395 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o świadczeniu pieniężnym, przyznał Z.W. uprawnienie do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej, za okres od [...] do [...] - łącznie [...]. Jednocześnie odmówił przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego za [...] i za okres [...].
W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że pobyt strony na terenie S. po dniu [...] nie mógł stanowić represji, bowiem we wskazanym dniu miejscowość ta została wyzwolona i dalszy pobyt skarżącego na tym terenie nie stanowił już represji w rozumieniu wskazanej ustawy. Uzasadniając odmowę przyznania uprawnienia do wnioskowanego świadczenia za [...] oraz [...] wyjaśnił, że świadczenie to przysługuje za każdy pełny miesiąc trwania pracy o której mowa w art. 2 ustawy. Do okresu represji organ nie zaliczył również wnioskowanego przez stronę okresu prenatalnego, gdyż w okresie poprzedzającym urodzenie, dziecko nie może być traktowane jako obywatel polski, a zatem regulacja wyżej powołanej ustawy nie może mieć do niego zastosowania.