Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r., sygn. IV SA/Wa 2093/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia NSA Otylia Wierzbicka (spr.), Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 maja 2009 r. sprawy ze skargi A. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. na rzecz skarżącego A. D. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] października 2008 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. odmówiło przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wójta Gminy C. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowo - handlowego na działce o nr ew. [...] położonej w miejscowości C. i zjazdu z drogi gminnej.

Powyższe postanowienie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

A.D. pismem z dnia 18 sierpnia 2008 r. złożył odwołanie od decyzji z dnia [...] lipca 2006 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. We wniosku wskazał, iż jako strona nie został poinformowany o możliwości wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji organu I instancji. W trakcie załatwiania innej sprawy w Urzędzie Gminy C. uzyskał kopię decyzji z dnia [...] lipca 2006 r. i stwierdził, iż pomimo, iż był stroną postępowania decyzja nie została mu nigdy doręczona. Przy nazwisku wnioskodawcy w rozdzielniku w/w decyzji widnieje adnotacja "adres nieznany", co zdaniem A. D. świadczy o braku należytej staranności ze strony organu, albowiem nikt nie sprawdził jego adresu w rejestrze gruntów ani nie próbował doręczyć mu tej decyzji do miejsca jego czasowego pobytu w miejscowości C. Ręczny dopisek na decyzji został naniesiony w oparciu o brak adresu wnioskodawcy w referacie odpowiedzialnym za pobór podatków w Urzędzie Gminy C. Dodatkowo A.D. wskazał, iż ten sam urząd doręczył mu dokumenty na jego [...] adres podczas trwania sprawy związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę garażu w 1998 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00