Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 maja 2009 r., sygn. IV SA/Po 25/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Stankowski (spr.) Sędziowie NSA Grażyna Radzicka WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Protokolant st.sekr.sąd. Agata Tyll-Szeligowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 maja 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 28 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego uchyla zaskarżoną decyzję /-/ E.Kręcichwost-Durchowska /-/ J.Stankowski /-/ G.Radzicka
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 października 2008 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia 21 października 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania M.W. zasiłku stałego na syna T.W.
Odmawiając przyznania M.W. zasiłku stałego na podstawie art. 43 ust. 1 i 3 oraz art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998r. Nr 64 , poz. 414 ze zm.) Prezydent Miasta Poznania wyjaśnił, że T.W. (syn skarżącej) nie wymaga stałej ani długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Wynika to z orzeczenia o jego niepełnosprawności z dnia 18 września 2003 r. (dołączonego do wniosku). Zdaniem organu nie zostały zatem spełnione przesłanki uprawniające do świadczenia zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. W myśl tego przepisu osoba zaliczona do grona osób niepełnosprawnych powinna posiadać łącznie wskazania wynikające z postanowień art. 6 b ust. 3 pkt 7 i 8 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.