Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 maja 2009 r., sygn. I SA/Po 249/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Gorzan (spr.) Sędziowie WSA Karol Pawlicki WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2009 r. sprawy ze skargi J. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [....]r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę /-/ M. Bejgerowska /-/ G. Gorzan /-/ K. Pawlicki

Uzasadnienie

I SA/Po 249/09

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik J. T. złożył wniosek dnia [...] do Dyrektora Izby Skarbowej upoważnionego przez Ministra Finansów do udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach dla obszaru wg miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

We wniosku wskazał, że jest wspólnikiem z inną osobą fizyczną w spółce cywilnej, będącej użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której jest posadowiony budynek wykorzystywany jako ośrodek wypoczynkowy. Nieruchomość ta jest ujęta w ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i została wynajęta innej spółce w celu prowadzenia ośrodka wypoczynkowego. Wspólnicy spółki cywilnej rozważają zakończenie działalności w jej ramach i wypowiedzenie umowy najmu nieruchomości, a następnie dokonanie podziału majątku spółki cywilnej w naturze między wspólników. W majątku tej spółki znajdują się środki pieniężne oraz nieruchomość.

Zadano pytanie, czy wnioskodawca, jako wspólnik rozwiązywanej spółki cywilnej powinien opodatkować majątek otrzymany w ramach podziału majątku spółki cywilnej, w tym udział w nieruchomości pozostały w spółce na moment jej rozwiązania.

W ocenie podatnika - wnioskodawcy majątek otrzymany przez wspólnika w wyniku podziału majątku wspólnego spółki cywilnej, po jej rozwiązaniu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zasadą bowiem wynikającą z art.8 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest, że działalność prowadzona w ramach spółki cywilnej opodatkowana jest odrębnie u każdego ze wspólników proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, gdyż podmiotem praw i obowiązków na płaszczyźnie podatku dochodowego jest wspólnik spółki cywilnej, a nie spółka cywilna. Majątek zgromadzony przez spółkę cywilną w trakcie jej trwania tak samo, jak dochód tworzący ten majątek pochodzi z zysku, który podlegał opodatkowaniu u każdego ze wspólników sukcesywnie w formie zaliczek miesięcznych na podatek, jak i na koniec roku podatkowego. W części, w jakiej majątek spółki pochodzi z wkładów wspólników, w razie jego zwrotu wspólnikom w podziale majątku wspólnego spółki, nie stanowi przyrostu w majątku wspólników, zatem nie może być opodatkowany, natomiast w części, w jakiej pochodzi z zysku spółki, także nie podlega opodatkowaniu, gdyż zysk został już opodatkowany u wspólników. Podatnik powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7.10.2004r. sygn. akt FSK 594/04, potwierdzający wyrażone przez niego stanowisko i przytoczył jego następującą tezę: "wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku podatkowym".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00