Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 maja 2009 r., sygn. I SA/Po 251/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Szymon Widłak Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2009r. sprawy ze skargi W. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P. )na rzecz skarżącego kwotę [...]zł ( [...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; /-/ S. Widłak /-/ J. Małecki /-/ K. Nikodem

Uzasadnienie

W dniu 31 lipca 2008 r. W. K. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania majątku przysługujących wspólnikowi rozwiązanej spółki cywilnej z tytułu zwrotu wkładów oraz części majątku spółki.

W uzasadnieniu wniosku przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że jest jednym ze wspólników spółki cywilnej. Obecnie wszyscy wspólnicy spółki planują jej rozwiązanie. Z rozwiązaniem spółki, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, związany będzie podział majątku spółki. W majątku spółki znajdują się środki pieniężne oraz inne, nie wchodzące w skład remanentu polikwidacyjnego, aktywa majątkowe-środki trwałe, to jest nieruchomość.

W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny wspólnik zadał pytanie, czy wspólnik likwidowanej spółki cywilnej, powinien opodatkować otrzymany w ramach podziału majątek. W ocenie wnioskującego opisany majątek nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 30 października 2008 r. - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - działając w imieniu Ministra Finansów na mocy upoważnienia wynikającego z § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) - uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazano, iż udział kapitałowy wypłacony wspólnikowi w wyniku podziału majątku spółki cywilnej, w tym udział w nieruchomości, dokonany w związku z podziałem majątku spółki na moment jej rozwiązania będzie zwolniony od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych tylko do wysokości wniesionych wkładów. Natomiast opodatkowaniu podlegać będzie nadwyżka ponad wysokość wniesionych do spółki cywilnej przez wspólnika wkładów, jako przychód z praw majątkowych, o których mowa w art.18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej "updof." Minister Finansów podkreślił, należy uznać, iż zwrot wniesionych wkładów i rzeczy do spółki cywilnej przez występującego wspólnika jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art.21 ust 1, pkt 50 updof tylko do wysokości wniesionego do tej spółki wkładu. Opodatkowaniu i podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega różnica pomiędzy wypłacona wartością udziału kapitałowego, a wartością wkładu wniesionego przez wspólnika jako dochód z praw majątkowych. Brak bowiem według organu definicji praw majątkowych, a ich katalog określony w art.18 updof ma charakter jedynie przykładowy, o czym świadczy zwrot "w szczególności", zatem też w zakres praw majątkowych wchodzą też inne prawa niż wymienione w art.18 updof, w tym prawa związane z udziałem w spółce osobowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00