Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 maja 2009 r., sygn. II SA/Łd 248/09

 

Dnia 8 maja 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Protokolant Asystent sędziego Beata Czyżewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi K. W. i W. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uzgodnienia środowiskowych uwarunkowań koniecznych do realizacji przedsięwzięcia oddala skargę, LS

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. Wójt Gminy R. wystąpił do Starosty [...] z wnioskiem o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia obejmującego budowę kurnika o powierzchni zabudowy 1500 m- i planowanej obsadzie 20 000 szt. (80 DJP); przy drugim kurniku istniejącym o powierzchni 600 m- i o obsadzie 10 000 szt. (40 DJP) we wsi P. [...] gm. R., na działce nr ewid. 32, którego inwestorem jest M. W. Do wniosku załączono kopię wniosku inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, "Raport o oddziaływaniu środowiska dla procesu hodowli drobiu we wsi P. [...], gmina i powiat R.", wykonany w grudniu 2007 r. oraz wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy R.

Pismem z dnia [...] r. K. S. wskazała, iż jej działka graniczy bezpośrednio z działką M. W. Zarzuciła, że przesłany raport zawiera nieścisłości co do rzeczywistych odległości. Mianowicie, w rejonie planowanego przedsięwzięcia najbliższa zabudowa znajduje się w odległości 49 m, a nie jak podaje raport - 60 m. K. S. podniosła ponadto, iż w odległości 70 m od mającej powstać inwestycji znajduje się studnia powierzchniowa o głębokości 4 m, z której korzysta, zaś w odległości 20 m - uprawia warzywa i owoce. Co więcej, w odległości 40 m znajduje się zbiornik wody tzw. R., który nie został uwidoczniony na mapie, ani też objęty zakresem raportu. Z rowu korzystają głównie mieszkańcy wsi, pojąc bydło. Zdaniem strony, wybudowanie kurnika w odległości 20 m od jej działki i 49 m od jej zabudowań wpłynie negatywnie na nieruchomość, zwłaszcza na jej wartość rynkową. Budowa nowego domu, uprawa warzyw i owoców, wypoczynek, a nawet sprzedaż działki staną się zatem niemożliwe. Dodatkowo K. S. podniosła, iż w raporcie nie mówi się nic o drobnych inwestycjach (drodze utwardzonej, hali na przechowywanie pasz, miejscu na odpady), które będą musiały powstać na niewielkiej działce M. W. Jej zdaniem, ścieki z wód opadowych i z mycia hal po zmianie obsady będą miały degradacyjny wpływ na wodę i glebę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00