Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 maja 2009 r., sygn. I SA/Kr 145/08
Sygn. akt I SA/Kr 145/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 maja 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Długosz-Ślusarczyk, Sędziowie: WSA Beata Cieloch, WSA Urszula Zięba (spr), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2009r., sprawy ze skarg E. R., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 17 grudnia 2007r Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2001r, oraz za miesiące styczeń, luty, marzec kwiecień i maj 2002r, - s k a r g i o d d a l a -
Uzasadnienie
Zaskarżonymi decyzjami z dnia 17 grudnia 2007r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego określające Skarżącej E. R. kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za grudzień 2001r., wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń 2002r. oraz kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień, maj 2002r.
Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Skarżąca prowadziła zakład produkujący wyroby cukiernicze i ciastkarskie. W analizowanym okresie Skarżąca sprzedawała chrupki, ciastka kruche, wafle tortowe i paluszki (pałeczki). Składając deklaracje dla podatku od towarów i usług Skarżąca przyjmowała, że wyroby te zaliczone są do grupowania SWW 24 "Wyroby przemysłu spożywczego część II" czyli do grupy wyrobów, których sprzedaż objęta jest ulgową stawką podatku VAT 7%. W dniu [...] listopada 2002r. Skarżąca złożyła korekty deklaracji wykazując w nich podatek od towarów i usług od sprzedaży tych wyrobów wyliczony przy zastosowaniu podstawowej stawki 22%. Następnie w dniu 22 lutego 2006r. Skarżąca złożyła deklaracje korygujące, w których podatek należny od sprzedanych wyrobów wyliczony został przy zastosowaniu ulgowej stawki podatku 7%.
Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeprowadzonej kontroli decyzjami z dnia [...] określił Skarżącej wysokość rozliczenia w podatku od towarów i usług w kwotach innych niż wynikające z deklaracji (korekt). W uzasadnieniach decyzji Naczelnik Urzędu Skarbowego podniósł, że produkowane przez Skarżącą wyroby zaliczone są do grupowania SWW 251 "wyroby cukiernicze trwałe", czyli do grupy wyrobów, których sprzedaż opodatkowana jest podstawową stawką podatku od towarów i usług. Ta kwalifikacja produkowanych przez Skarżącą wyrobów oparta została na opinii jednostek GUS, które jako kryterium zaliczania wyrobów cukierniczych do wyrobów cukierniczych trwałych przyjmowały okres przydatności do spożycia przekraczający 30 dni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right