Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 maja 2009 r., sygn. II SA/Go 241/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki /spr./ Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas Sędzia WSA Joanna Brzezińska Protokolant sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2009 r. sprawy ze skargi Rady Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały nr XXVII/157/2008 z dnia [...]r. w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] stycznia 2009 r. Wojewoda działając w oparciu o treść art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) stwierdził nieważność doręczonej mu w dniu [...] grudnia 2008 r. uchwały Nr XXVII/157/2008 Rady Gminy z dnia [...] grudnia 2008 r. w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ nadzorczy wskazał, iż przedmiotowa uchwała istotnie narusza prawo tj. art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) dalej zwanej u.s.g., poprzez upoważnienie do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej w zakresie działań podejmowanych wobec dłużników alimentacyjnych. Zdaniem organu w myśl w/w przepisu do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić również organ wykonawczy jednostki pomocniczej oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1 u.s.g. Wojewoda zwrócił uwagę iż ośrodki pomocy społecznej są niewątpliwie gminnymi jednostkami organizacyjnymi, ale ich status prawny jest odmienny od innych gminnych jednostek organizacyjnych, co powoduje że nie mogą być one traktowane tak jak wszystkie pozostałe jednostki organizacyjne gminy, o których mowa w art. 9 ust. 1 i art. 39 ust. 4 u.s.g. Powołując się na treść art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zgodnie z którym zadania pomocy społecznej w gminie wykonują jednostki organizacyjne - ośrodki pomocy społecznej, organ wywiódł, iż w odniesieniu do tych jednostek organizacyjnych rada gminy nie może w dowolny sposób ustalać przedmiotowego zakresu ich działania a organy gminy nie mogą upoważniać organów tych jednostek do załatwiania spraw z zakresu administracji publicznej. Wojewoda podkreślił, iż poszerzenie ustawowo uregulowanego zakresu zadań ośrodków pomocy społecznej winno znaleźć wprost wyraz w ustawie regulującej wykonywanie określonego rodzaju zadań. Jako przykład organ podał obowiązujące przepisy art. 12 ust. 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów pomocy społecznej i art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00