Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 358/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2009 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy ze skargi D. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty nienależnie otrzymanego zwrotu podatku od towarów i usług za październik 2001r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...] , uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. R. z dnia [...] r., nr [...] , i określił D. D. kwotę nienależnie otrzymanego zwrotu podatku od towarów i usług w wysokości [...] zł w związku z utratą z dniem [...] r. statusu zakładu pracy chronionej.
Skarżący w 2001 r. prowadził "A" z siedzibą w B. gmina M. Na mocy decyzji D. Urzędu W. we W. z dnia [...] r. nr [...] podatnikowi przyznano status zakładu pracy chronionej.
W decyzji z dnia [...] r. Nr [...] Wojewoda D. stwierdził utratę przez skarżącego statusu zakładu pracy chronionej.
W ocenie organu D. D. nie dopełnił warunków określonych w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 123, poz. 776 ze zm.) - dalej powoływana jako ustawa o rehabilitacji, gdyż nie poinformował Wojewody o prowadzeniu działalności gospodarczej także w O. oraz L. K., co naruszało obowiązek wynikający z art. 30 ust. 4 pkt 1 ustawy o rehabilitacji, a także nie przedłożył opinii Państwowej Inspekcji Pracy potwierdzającej, że pomieszczenia położone w tych miejscowościach spełniają warunki określone w art. 28 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy. Decyzja Wojewody D. utrzymana została w mocy decyzją Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] r. nr [...] r.