Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2009 r., sygn. IV SA/Po 465/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Makosz - Frymus WSA Maciej Dybowski WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 01 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Kopalni Węgla Brunatnego [...] SA w K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę /-/E.Kręcichwost-Durchowska /-/E.Makosz-Frymus /-/M.Dybowski
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie w dniu [...] października 2003r wydał decyzję nr [...], w której na podstawie art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14.03.1985r o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (j.t. Dz.U. z 1998r. nr 90 poz. 575 zw zm.) oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz. 294) w zw. z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.07.2002r w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (D.U. nr 132, poz. 1115) i art. 104 kpa stwierdził u J.K. brak podstaw do przyjęcia schorzenia za chorobę zawodową narządu słuchu.
J.K. odwołał się od tej decyzji, twierdząc, że jest ona krzywdząca.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Poznaniu decyzją z dnia [...] grudnia 2003r, nr [...], utrzymał jednak w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ przytoczył argumenty zawarte w poprzedniej decyzji. Nadto podniesiono, że stanowisko Instytutu Medycyny Pracy w Ł. wyrażone w opinii z dnia 15.09.2003r zostało poparte wynikami kompleksowych badań audiologicznych przeprowadzonych z zastosowaniem metod obiektywnej oceny słuchu. IMP w Ł. jako jednostka orzecznicza drugiego szczebla wyjaśniła wątpliwości związane z lokalizacją uszkodzenia w obrębie narządu słuchu u J.K., nie potwierdzając cech uszkodzenia ślimaka, co jest niezbędnym kryterium przy rozpoznawaniu zawodowego uszkodzenia słuchu. Organ państwowej inspekcji sanitarnej jest związany rozpoznaniem chorobowym zawartym w orzeczeniu jednostki upoważnionej i nie ma prawa do samodzielnej oceny dokumentacji prowadzącej do odmiennego rozpoznania schorzenia. Mimo potwierdzonego narażenia zawodowego na hałas ponadnormatywny w latach 1973 - 1982 wobec braku rozpoznania jednostki zawartej w wykazie chorób zawodowych organ orzekł o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji.