Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Ol 149/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski Sędzia WSA Renata Kantecka ( spr. ) Protokolant Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Centralnego Ośrodka Sportu na indywidualną interpretację Burmistrza Miasta z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.
UZASADNIENIE
W dniu "[...]" Ośrodek Sportu w "[...]" (dalej jako OS) wniósł do Burmistrza Miasta o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania stawek podatku od nieruchomości, który następnie uzupełnił pismem z dnia 5 grudnia 2008r.
OS podał, iż w deklaracjach podatku od nieruchomości wykazywał powierzchnię gruntów będących w jego zarządzie oraz powierzchnię użytkową budynków będących jego własnością, jako grunty i budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kryterium takie zostało przyjęte, ponieważ Ośrodek w "[...]" świadczy usługi nie tylko na rzecz związków i klubów sportowych, ale także dla innych użytkowników takich jak biura podróży, goście indywidualni, podmioty gospodarcze dzierżawiące niektóre z obiektów OS. Wskazał jednocześnie, iż nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807). OS jest zakładem budżetowym w rozumieniu art. 24 ustawy z 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych ( Dz.U. Nr 249, poz. 2104).
OS zadał pytanie: czy powinien płacić podatek od nieruchomości według stawki przewidzianej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą ?
Przedstawiając swoje stanowisko OS stwierdził, iż jako jednostka sektora finansów publicznych, która odpłatnie wykonuje wyodrębnione zadania i pokrywa koszty swej działalności z przychodów własnych otrzymuje również dotacje przedmiotowe z budżetu i dotacje na określone inwestycje. Swoją działalność prowadzi w oparciu o Statut, zgodnie z którym do głównych zadań OS należy tworzenie optymalnych warunków organizacyjnych, ekonomicznych i technicznych do szkolenia sportowego prowadzonego przez związki sportowe i inne podmioty działające w zakresie kultury fizycznej i sportu, zapewnienie bazy materialno-technicznej i usług dla potrzeb szkolenia sportowego, współudział w organizacji zawodów sportowych. Dodał, że nie podlega wpisowi do KRS, czy ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto wskazał, że działalność zakładu budżetowego nie jest nastawiona na zysk skoro całość dochodu uzyskanego z tej działalności jest przeznaczona na realizację zadań statutowych, a ewentualna nadwyżka tego dochodu, w wysokości określonej w rocznym planie finansowym jest przekazywana do budżetu państwa. Podniósł, iż status zakładu budżetowego sprawia, iż trudno uznać, że działa on na "własny rachunek", co jest jednym z niezbędnych warunków działalności gospodarczej, nie jest on bowiem w pełni autonomicznym dysponentem uzyskiwanych środków. Wyrażając swoje stanowisko, stwierdził, iż jako zakład budżetowy nie powinien płacić podatku od nieruchomości od gruntów i budynków przewidzianych dla gruntów i budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej również od części zajętych na odpłatną działalność. Na poparcie swojego stanowiska powołał Uchwałę Składu Pięciu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lipca 1997r., sygn. akt FPK 8/97.