Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Lu 472/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Marcinowski,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (spr.), Protokolant Asystent sędziego Joanna Hołda, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Wojewody z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...]; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; 3. zasądza od Wojewody na rzecz Z. M. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2008 r., znak: [...], Wojewoda L., po rozpatrzeniu odwołania Z. M. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta L. z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...], w przedmiocie wymeldowania Z. M. z pobytu stałego z lokalu przy ul. E. [...] w L., utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Stan faktyczny, w oparciu o który została wydana zaskarżona decyzja przedstawiał się następująco:
W dniu 13 grudnia 2007 r. P. P. wystąpił o wymeldowanie Z. M. z pobytu stałego w lokalu przy ul. E. [...] w L. P. P. nabył przedmiotowy lokal od P. F. umową zawartą w formie aktu notarialnego z dnia 5 października 2007 r. (nr rep. [...]).
Z zeznań złożonych przez Z. M. do protokołu w dniu 16 stycznia 2008 r. wynika, że budynek przy ul. E. [...] w L. został podzielony aktem notarialnym na dwa niezależne mieszkania. Pomieszczenia zlokalizowane na piętrze oraz poddaszu były własnością jego i jego żony. Przed rozwodem lokal został darowany aktem notarialnym z dnia 16 maja 2001 r. na rzecz syna - B. M. W akcie notarialnym zamieszczony był zapis dotyczący dożywotniej osobistej służebności polegającej na prawie zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu. Skarżący stwierdził, iż w przedmiotowym lokalu zamieszkuje od 2000 r. do chwili obecnej i tu koncentruje się jego życie. Skarżący podniósł, iż służebność mieszkania została wykreślona z księgi wieczystej, na co nigdy nie wyrażał zgody. Do akt sprawy dołączył pismo z 15 stycznia 2008 r. informujące, że w Prokuraturze Rejonowej L. [...] toczy się postępowanie przygotowawcze w sprawie sfałszowania podpisu skarżącego na wniosku do Sądu Rejonowego w L. Wydział Ksiąg Wieczystych o wykreślenie z księgi wieczystej zapisu dotyczącego służebności mieszkania.