Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 16 kwietnia 2009 r., sygn. II SA/Go 99/09

 

Dnia 16 kwietnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędzia WSA Marek Szumilas Protokolant ref. staż. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi D.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. po rozpatrzeniu sprawy ze skargi D.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego, wyrokiem z dnia 20 listopada 2008 r. sygn. akt II SA/Go 627/08 uchylił zaskarżoną decyzję.

W w/w wyroku Sąd wskazał, iż zasadniczy zarzut pod adresem rozstrzygnięcia organu odwoławczego dotyczył naruszenia przepisu art. 153 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153 poz. 1270 ze zm.) w zakresie nie zastosowania się do oceny prawnej wynikającej z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 19 kwietnia 2008 roku w sprawie II SA/Go 133/08 wydanego uprzednio w tej samej sprawie. Sąd zarzucił organom niekonsekwencję polegającą na tym, iż w jednej sprawie znają stan zdrowia a w innej z wiedzy posiadanej z urzędu nie korzystają. W wyroku tym Sąd wskazał jednoznacznie, iż w sprawie o zasiłek celowy w której przedmiotem wniosku jest zakup leków brak jest podstaw na uzasadnianie odmowy jego przyznania stwierdzeniem o możliwości poprawy sytuacji materialnej wnioskodawcy przez zamianę mieszkania na mniejsze oraz podkreślił, iż nie może być wątpliwości, że konieczność zakupu leków zalicza się do niezbędnych potrzeb bytowych, a przyznanie zasiłku na ich zakup nie może być w żaden sposób zależne od wielkości mieszkania i korzyści finansowych związanych z jego zamianą. Natomiast organy administracji publicznej mają możliwość zweryfikowania we własnym zakresie przez organ kosztu zakupu leków jak i dolegliwości na jakie są stosowane zwłaszcza, iż - jak wynikało ze skargi - skarżąca dysponuje specyfikacją cenową z apteki niezbędnych dla niej leków. Uwagi te nie znalazły odzwierciedlenia w orzeczeniu organu odwoławczego z dnia 11 sierpnia 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00