Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Gl 1074/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek,, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Protokolant Milena Olczyk - Rudek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi S. K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 23 kwietnia 2008 r. wpłynął do organu interpretacyjnego wniosek S. K. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości niemieszkalnych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych, wydzierżawionych przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, wezwano stronę do jego uzupełnienia, co nastąpiło w dniu 17 lipca 2008 r.

W złożonym wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

W dniu 1 lutego 2001 r. wnioskodawca wraz z małżonką oraz osobą trzecią i jej współmałżonkiem nabył trzy nieruchomości z zabudową niemieszkalną, czego potwierdzeniem jest zawarty akt notarialny. Nieruchomości (nabyte udziały) weszły w skład ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej wnioskodawcy i jego małżonki. Przedmiotowe nieruchomości zostały w części wydzierżawione podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i na potrzeby tejże działalności. Wydzierżawiającym był wnioskodawca, który na podstawie art. 36 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego uprawniony był do samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym. Z tytułu dzierżawy dzierżawcom były wstawiane faktury VAT. Dzierżawa następowała w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, której przedmiot obejmował m.in. takie usługi. Nieruchomości nie zostały ujęte w prowadzonej ewidencji środków trwały. Były to grunty zabudowane budynkami i budowlami o charakterze ściśle przemysłowym w latach 1967 - 1991. Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie tych naniesień i nie nabył prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o naliczony. Nieruchomości były w części wydzierżawione osobom fizycznym i prawnym, w związku z czym były wystawiane faktury VAT. W pozostałej części nieruchomości te nie były w żaden sposób wykorzystywane przez wnioskodawcę i jego małżonkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00