Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. II SA/Bk 102/09

Sytuacja określona w ust. 3 § 18 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881 ze zm.),który stanowi o utracie prawa do świadczeń, jest ściśle związana z ust. 1 tegoż § 18, który mówi dodaniu dodatkowego dochodu. Niemożliwe jest zatem odczytywanie odrębnie tych dwóch przepisów, albowiem dotyczą one tej samej sytuacji prawnej.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.),, sędzia NSA Stanisław Prutis, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 09 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi I.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji dotyczącej ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w B. z dnia [...] września 2008 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2008 r. (Nr [...]) Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w B. działając na podstawie art. 163 kpa w zw. z art. 32 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), zmienił z urzędu własną decyzję z dnia [...] sierpnia 2007 r. (Nr [...]), w ten sposób, że przyznał I.B. zasiłek rodzinny na dzieci - B. i P.B. w kwocie po 64 zł miesięcznie na okres od 1 do 30 września 2007 r., a w pozostałej części decyzję powyższą pozostawił bez zmian. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji opisał zasady przyznawania świadczeń rodzinnych i wyjaśnił, że w dniu 9 września 2008 r. do organu wpłynęło zaświadczenie stwierdzające, że 1 września 2007 r. mąż Pani I.B. - L.B. - podjął zatrudnienie na czas określony do 31 sierpnia 2012r. Po ponownym przeliczeniu dochodu, uwzględniając wysokość wynagrodzenia uzyskanego za pierwszy pełny przepracowany miesiąc ustalono, że dochód w przeliczeniu na członka rodziny przekracza kryterium dochodowe, gdyż wynosi 697,37 zł. Stwierdzono, że w związku z tym od dnia 1 października 2007 r. I.B. nie jest uprawniona do otrzymywania świadczeń rodzinnych na dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00