Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 marca 2009 r., sygn. V SA/Wa 2764/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Kania, Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Izabella Janson, , Protokolant - Marcin Woźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2009 r. sprawy ze skargi W. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie: uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej; oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 19 września 2008 r. (data nadania) W. Sp. z o.o. w W. jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] sierpnia 2008 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję wydaną przez Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] maja 2005 r. o uznaniu zgłoszenia celnego z [...] lipca 2002 r. za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej importowanych leków.
Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.
W dniu [...] lipca 2002 r. W. Spółka z o.o. w W. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, na podstawie dokumentu SAD nr [...] towar w postaci leków. Do zgłoszenia celnego załączyła m.in. fakturę handlową wystawioną przez eksportera - firmę W. [...] Sp. z o.o. z A. oraz deklarację wartości celnej. Organ celny przyjął ww. zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i § 2 Kodeksu celnego, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną oraz określenie kwoty wynikającej z długu celnego.
Następnie, postanowieniem z [...] listopada 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. wszczął z urzędu postępowanie celne i podatkowe odnośnie wymienionego zgłoszenia celnego, mające na celu ustalenie prawidłowej wartości celnej importowanego towaru oraz kwoty należnego podatku. W uzasadnieniu postanowienia organ powołał się na wyniki kontroli dokumentacji księgowej firmy importującej, podczas której ujawniono materiały oraz dokumenty handlowe i księgowe wskazujące na nieprawidłowości w zakresie wartości celnej towaru sprowadzanego do Polski. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z [...] maja 2005 r. wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 lit. c) ustawy z 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 ze zm.) dalej: Kodeks celny; Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturze handlowej wartość sprowadzonego leku została zawyżona. Ponadto w oparciu o wskazane w decyzji przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym określona została właściwa kwota podatku należna w związku z dokonanym zgłoszeniem. W uzasadnieniu organ I instancji powołał się na ujawnione Umowy Dystrybucyjne z [...] września 2000 r. oraz z [...] października 2001 r. zawarte przez polską spółkę z kontrahentem zagranicznym W. [...] z siedzibą w W. oraz na wystawioną na podstawie postanowień umownych notę kredytową z [...] października 2002 r. opiewającą na kwotę [...] PLN, stanowiącą Dodatek motywacyjny za trzeci kwartał 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego - z uwagi na stanowisko strony, iż nie jest w stanie określić, które noty kredytowe odpowiadają konkretnym zgłoszeniom - przyporządkował notę z [...] października 2002 r. do zgłoszeń celnych w III kwartale 2002 roku.