Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 marca 2009 r., sygn. I SA/Po 1085/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 marca 2009r. sprawy ze skargi JK na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące od sierpnia 2005r. do września 2006r. oraz opłaty paliwowej I. oddala skargę; II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - doradcy podatkowemu R Ł - A, P ul. Z [...] kwotę [...] (słownie: [...]), uwzględniającą podatek od towarów i usług w wysokości [...] ([...]), tytułem zwrotu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. /-/ M. Bejgerowska /-/ E. Brychcy /-/ M. Jaśniewicz
Uzasadnienie
W oparciu o wyniki kontroli, przeprowadzonej w Przedsiębiorstwie A JK w zakresie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej za okres [...], decyzją z dnia [...], nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego, działając na podstawie art. 2 pkt 1, art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3, art. 6 ust. 1 i ust. 3, art. 10 ust. 2, art. 11, art. 64, art. 65 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.a."), § 2 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 87, poz. 825 ze zm.), określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym oraz opłatę paliwową za okres objęty prowadzoną kontrolą.
W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że JK - pod firmą Przedsiębiorstwo A JK, z siedzibą w R dokonywał w okresie [...] obrotu m.in. paliwami ciekłymi, tj. olejem napędowym i opałowym. Ustalono, że podatnik nie posiadał w kontrolowanym okresie koncesji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na obrót paliwami ciekłymi, jak również nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego. Podatnik dokumentował sprzedaż oleju opałowego w drodze wystawiania faktur VAT i paragonów, a ponadto pobierał oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze. Sprzedaż była prowadzona w magazynie w G i w bazie w K, gdzie znajdowały się dystrybutory typowe do tankowania samochodów. Ustalono, że podatnik dokonał w okresie objętym kontrolą sprzedaży [...] litrów oleju opałowego i [...] litrów oleju napędowego.