Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 marca 2009 r., sygn. IV SA/Gl 654/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2009 r. sprawy ze skargi R. F. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odroczenia terminu odbycia zasadniczej służby wojskowej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień w M. z dnia [...]r. nr [...].

 

UZASADNIENIE

Wojskowy Komendant Uzupełnień w M. decyzją z dnia [...] r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 42 ust. 1 w związku z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r., Nr 224, poz. 2416 z późn. zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, nie udzielił R. F. odroczenia od zasadniczej służby wojskowej ze względu na ważne sprawy osobiste lub rodzinne.

W odwołaniu R.F. wniósł o ponowne rozpoznanie sprawy ponosząc, iż od dnia [...] r. będzie kontynuował edukację w Szkole A "[...]" w S. Jednocześnie wskazał na swoją trudną sytuację materialną i rodzinną oraz potrzebę zapewnienia opieki i utrzymania chorej bezrobotnej żonie.

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w K. decyzją z dnia [...]r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. i art. 39 ust. 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji uznając ją za wydaną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Organ odwoławczy dokonał analizy zebranego w sprawie materiału dowodowego stwierdzając, iż zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony, wojskowy komendant uzupełnień może udzielić poborowemu, na jego udokumentowany wniosek, odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na ważne sprawy osobiste lub rodzinne poborowego, a w szczególności związane z zaistnieniem trudnej sytuacji osobistej lub rodzinnej, które upoważniają do udzielenia poborowemu odroczenia z tytułu sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny albo z powodu konieczności załatwienia spraw związanych z prowadzeniem przez poborowego przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolnego albo innej działalności gospodarczej. W ocenie organu powołanie R.F. do służby wojskowej nie może być postrzegane jako okoliczność, która uniemożliwia mu kontynuowanie nauki, tym bardziej, że została ona przez niego przerwana. Nadto wskazano, że R.F. wielokrotnie korzystał z odroczenia od zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki (od [...]r. do [...]r., od [...]r. do [...]r. i od [...]r. do [...]r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00