Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 marca 2009 r., sygn. II SA/Gd 639/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi G. M. oraz S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 czerwca 2008 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężna za usunięcie drzew oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 29 sierpnia 2007 r. Burmistrz nałożył na G i S. M. karę administracyjną za usunięcie bez zezwolenia dwóch drzew - świerków - w wysokości 16 965,57 zł. Decyzja ta została następnie uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze a sprawa przekazana organowi I instancji do ponownego rozpoznania - na skutek rozstrzygnięcia z dnia 7 grudnia 2007 r. (sygn. akt 3495/07). W uzasadnieniu organ odwoławczy zwrócił uwagę na uchybienia procesowe, polegające na niezapewnieniu czynnego udziału stron w postępowaniu, szczególności - na niepoinformowaniu stron o czynnościach z udziałem świadków. W tej sytuacji organ I instancji ponownie przeprowadził postępowanie, przesłuchując stronę - G. M. oraz świadka - W. N. - z udziałem G. M.

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia 28 stycznia 2008 r. nr [...] w sprawie wymierzenia G. i S. M. kary pieniężnej w wysokości 16 965,57 zł za usunięcie bez zezwolenia z terenu działki o nr ewidencyjnym [...], położonej w R. przy ul. [...], dwóch świerków.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, że podstawą prawną skarżonej decyzji jest art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r o ochronie przyrody w zw. z art. 89 ustawy i rozporządzeniem Ministra Środowiska z 13 października 2004 r. w sprawie wysokości stawek opłat dla poszczególnych rodzajów drzew i gatunków drzew /Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.oraz Dz. U. Nr 228, poz. 2306 ze zm./. Adresatami decyzji są G. i S. M., jako władający działką nr [...], położoną w R., z terenu której usunięte zostały drzewa. Jak wynika z akt sprawy - w dniu 19 lipca 2007 r. dwa świerki, na polecenie G. i S. M. zostały usunięte z przedmiotowej działki, przy czym nie uzyskali oni zezwolenia na ich usunięcie. W ocenie Kolegium, do ponoszenia odpowiedzialności za usunięcie drzew lub krzewów bez zezwolenia wystarczy samo wykazanie związku przyczynowego między działaniem określonego podmiotu a zniszczeniem drzew lub krzewów. Ten związek w ocenie organu jest niewątpliwy, gdyż świerki, zasadzone około 15 lat wcześniej, zostały usunięte przez osobę trzecią na polecenie i za zgodą współwłaścicieli nieruchomości o nr ewidencyjnym [...] w R., tj. S. i G. M. Zgodnie zaś z art. 83 ustawy o ochronie przyrody do posiadacza nieruchomości, jako podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku o pozwolenie na wycięcie drzew, skierowana winna być decyzja nakładająca administracyjną karę pieniężną w przypadku usunięcia drzew bez tego pozwolenia. Wymierzając karę organy związane są przepisami prawa, co oznacza, że sytuacja życiowa osób, na które karę nałożono, a także nieznajomość przepisów prawa, na którą się powołują, nie ma żadnego wpływu na treść decyzji, w szczególności nie stanowiąc podstawy do jej umorzenia. W ocenie Kolegium, wysokość kary jest obliczona prawidłowo, zgodnie z regulacją art. 89 ustawy o ochronie przyrody i powołanego wyżej rozporządzenia ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00