Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. VI SA/Wa 2124/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Asesor WSA Danuta Szydłowska Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2009 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie częściowego unieważnienia prawa ochronnego oddala skargę

Uzasadnienie

VI SA/Wa 2124/08

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] maja 2008 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w trybie postępowania spornego orzekł o unieważnieniu prawa ochronnego udzielone na znak towarowy 600 o numerze R-164282, w części towarów objętych klasą 16: czasopisma i broszury krzyżówkowe, czasopisma - tytuły czasopism z krzyżówkami, książki z krzyżówkami.

Wydanie powyższej decyzji nastąpiło w następującym stanie faktycznym i prawnym. W dniu [...] czerwca 2006 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. wobec decyzji Urzędu Patentowego z dnia [...] lipca 2005 r. o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy 600 o numerze R-164282 w części towarów objętych klasą 16: czasopism i broszur krzyżówkowych, czasopism-tytułów czasopism z krzyżówkami, książek z krzyżówkami.

W uzasadnieniu wnoszący sprzeciw podniósł, że przedmiotowe prawo ochronne zostało udzielone z naruszeniem art. 129 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 i 2 oraz art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. Nr 119, poz. 11117 - t.j. ze zm., dalej: Pwp). Odnośnie zarzutu naruszenia art. 129 Pwp, który stanowi, że nie udziela się prawa ochronnego na oznaczenia, które nie mają dostatecznych znamion odróżniających (ust. 1 pkt 2), nie nadają się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostały zgłoszone (ust. 2 pkt 1), składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytworzenia, składu, funkcji lub przydatności (ust. 2 pkt 2) wnoszący sprzeciw wskazał, że znak towarowy 600 nie posiada żadnych cech indywidualnych. Znak ten opisuje wyłącznie zawartość towaru wskazując przybliżoną ilość zawartych w nim krzyżówek. Jest to oznaczenie słowne złożone z cyfr arabskich pozbawione jakichkolwiek elementów fantazyjnych. Z tego też względu nabywca towarów oznaczanych spornym znakiem w zwykłych warunkach obrotu nie ma możliwości zidentyfikowania jego pochodzenia od konkretnego podmiotu. Na rynku czasopism i książek krzyżówkowych wydawcy wprowadzają do obrotu zeszyty zawierające różne ilości krzyżówek, a na okładce opisują zawartość czasopisma ze wskazaniem liczby np.: "300 panoramicznych", "222 krzyżówki", "Chwila na 200 panoramicznych". Taką praktykę przyjął również uprawniony ze spornej rejestracji wprowadzając na rynek czasopisma krzyżówkowe np. "100 panoramicznych", "200 panoramicznych", "300 panoramicznych" itd. umieszczając w tytule liczbę wskazuje jednocześnie ilość krzyżówek w poszczególnych czasopismach. Dla nabywcy towarów oznaczonych spornym znakiem wskazana na okładce liczba stanowi wyłącznie informację o ilości, nie wskazując na pochodzenie towaru od określonego przedsiębiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00