Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. I SA/Sz 629/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska,, Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Protokolant Joanna Marska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 lutego 2009 r. sprawy ze skargi I. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów podatkowych oddala skargę
Uzasadnienie
[...] , prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą [...] , w dniu .... stycznia 2008 r. wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku strona wskazała, iż świadczy usługi na rzecz i w kraju kontrahenta zagranicznego będącego przedsiębiorcą norweskim. W tym celu strona zatrudniła pracowników zawierając z nimi umowę o pracę, w których jako miejsce pracy wskazano Norwegię. Ponieważ strona poniosła koszty związane z zakupem biletów lotniczych do Norwegii dla zatrudnionych przez siebie pracowników, zwróciła się do organu z następującymi pytaniami:
- czy wydatki poniesione przez nią na zakup ww. biletów lotniczych stanowią przychód tych pracowników podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
- czy wydatki poczynione przez stronę na zakup biletów w związku z wyjazdem pracowników w ramach oddelegowania ich do pracy w Norwegii, stanowią dla wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, którego rozliczenia strona dokonuje w Polsce.
Zdaniem wnioskodawczyni poniesione przez nią wydatki na zakup biletów lotniczych nie stanowią dla pracowników przychodu lub ewentualnie stanowią przychód, który podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powołując się na przepis art. 775 § 1 Kodeksu pracy wnioskodawczyni uznała, że uiszczone przez nią kwoty na zakup biletów lotniczych stanowią pokrycie kosztów podróży, które wnioskodawczyni jako pracodawca, była zobowiązana ponieść, w związku z oddelegowaniem swoich pracowników do pracy w Norwegii. Dalej wnioskodawczyni wskazała, iż w świetle art. 21 ust. 1 pkt 16a u.p.d.o.f., wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, w wysokości określonej w odrębnych ustawach. Mając na uwadze treść art. 775 § 3 i 5 Kodeksu pracy, z których to przepisów wynika, że zasady rozliczania diet i innych należności za czas podróży służbowej, stosuje się również do pracowników zatrudnionych u innego pracodawcy niż państwowa lub samorządowa jednostka sfery budżetowej, wnioskodawczyni przyjęła, iż wydatki poniesione przez nią na zakup biletów lotniczych podlegają zwolnieniu ustawowemu. Jednocześnie wydatki te, stanowią dla niej - jako pracodawcy będącego podatnikiem podatku dochodowego - koszty uzyskania przychodu, które związane są z uzyskiwanymi przez nią przychodami.