Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 lutego 2009 r., sygn. II SA/Rz 732/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik NSA Stanisław Śliwa Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 13 lutego 2009 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej o zwolnieniu ze służby celnej -skargę oddala-

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2007 r. Dyrektor Izby Celnej zwolnił M. B. ze służby w Urzędzie Celnym w P., na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 8 b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 156, poz. 1641, ze zm.), z uwagi na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania. Decyzja ta nie była zaskarżona w administracyjnym toku instancji.

Wnioskiem z 20.05.2008 r. M. B.. zwrócił się do Dyrektora Izby Celnej o uchylenie w trybie art. 154 § 1 k.p.a. decyzji zwalniającej go ze służby. Powołał się na art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, uchylający art. 25 ust. 1 pkt 8 b ustawy o Służbie Celnej, który był podstawą zwolnienia. Ostatnio wymieniony przepis po tej zmianie pozwala jedynie na zawieszenie funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych.

Po rozpoznaniu tego wniosku Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. Nr [...], wydaną w trybie art. 154 § 2 k.p.a., odmówił uchylenia własnej decyzji ostatecznej z dnia [...] października 2007 r. w przedmiocie zwolnienia M. B. ze Służby Celnej.

Wskazał, że, aby wzruszyć decyzję w oparciu o art. 154 k.p.a. muszą zaistnieć łącznie 3 przesłanki: decyzja musi być ostateczna, nie może tworzyć praw nabytych dla żadnej ze stron, za jej uchyleniem lub zmianą musi przemawiać interes społeczny lub słuszny interes strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00