Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. IV SA/Po 245/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus (spr.) WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Protokolant Sekr. sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 28 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę /-/ E. Kręcichwost-Durchowska /-/ P. Miładowski E. Makosz-Frymus
Uzasadnienie
Pismem z dnia (...) Skarżący - P. K. (urodzony w dniu (...)) zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej - ZUS) o wypłacenie renty socjalnej oraz zaległego zasiłku pielęgnacyjnego, w tym również o spłatę tego zasiłku za okres od (...) r. do (...)r. Następnie wystąpił na drogę sądową wnosząc w tym zakresie powództwo (pozew z dnia (...) r.).
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. Wydział Ubezpieczeń Społecznych postanowieniem z dnia 28 maja 2004 r., w sprawie o sygn. akt VIII U 2773/04, stwierdził swoją niewłaściwość rzeczową i przekazał sprawę Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w P. (dalej - MOPR) jako właściwemu do wydania decyzji dotyczącej renty socjalnej za okres czasu do dnia (...) r. oraz Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych jako właściwemu do wydania analogicznej decyzji za okres po (...)r.
Skarżący skierował do MOPR pismo z dnia (...) r. zatytułowane "wniosek o przyznanie renty socjalnej, spłaty jej wymiaru za okres (...) lat, tj. (...) r. -(...) r." wnosząc o przyznanie wskazanych świadczeń.
Decyzją z dnia (...) r. nr (...) ZUS przyznał skarżącemu rentę od dnia (...) r. z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym.
Prezydent Miasta Poznania decyzją z dnia (...) r. nr (...) umorzył postępowanie w sprawie spłaty zasiłku pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w P. (dalej - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, MOPR) był władny do orzekania w okresie od 1 stycznia 1994 r. do 30 kwietnia 2004 r. o prawie do zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie przepisów ustawy z 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych. Wskazał ponadto, że od (...) r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, której przepisy art.71 pkt. 2 i art. 72 uchyliły w/w ustawę o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych. Dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w P., jako podmiot realizujący świadczenia w postaci zasiłku pielęgnacyjnego utracił kompetencje do dokonywania ewentualnej spłaty świadczenia za okres objęty żądaniem wnioskodawcy. Ponadto zaznaczone zostało, iż skarżący nabył uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego. Zgodnie z decyzją ZUS z dnia (...) została mu przyznana renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym na stałe: renta w wysokości (...) zł oraz dodatek pielęgnacyjny w wysokości (...) zł, co wyklucza przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego.