Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. III SA/Gl 1226/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Asesor WSA Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant Sekr. sąd. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi B.S. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacja) oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] r., który to wniosek wpłynął do Izby Skarbowej w K. w dniu [...] r. B.S. zwrócił się do Ministra Finansów - reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w K., o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki VAT dla dostawy i montażu produkowanych schodów i balustrad. We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie zawieranych umów z klientami, wnioskodawca zobowiązuje się do wykonania i zamontowania w budynkach mieszkalnych (PKOB 111, 112) schodów i balustrad. Zawarte umowy wskazują, jakie prace będą wykonane w związku z zawartą umową. Prace dzielą się na następujące etapy: pomiar, sporządzenie projektu, wykonanie potrzebnych elementów oraz ich zamontowanie. Są to indywidualne zamówienia klientów, dopasowane do ich osobistych wymagań, w związku z czym wykonywanie schodów nie ma cech produkcji seryjnej. Po przyjęciu zamówienia odbywa się pomiar w przewidywanym miejscu montażu, w celu zebrania danych potrzebnych do sporządzenia projektu. Następnie wykonywane są poszczególne elementy schodów i balustrad oraz montaż tych elementów u klienta. Wykonywane prace są podporządkowane następującym parametrom: grubość stropu, typ biegu schodów, rodzaje balustrad. Uwzględnia się rozmieszczenie zamontowanych instalacji w budynku. Sam montaż dokonywany jest w następujący sposób: w pierwszej kolejności wstępny montaż (przygotowanie miejsca w stanie surowym), następnie dopasowywanie elementów do miejsca montażu (przycinanie, wykuwanie betonu, itp.) oraz wykończenie (np. malowanie, szlifowanie, barwienie). Dla powstania schodów niezbędne są prace na miejscu u klienta. Również z uwagi na konieczność zamontowania elementów giętych - do wyginania tych elementów wykorzystywane są ściany. Wszystkie ww. prace wykonują pracownicy wnioskodawcy, mając do dyspozycji narzędzia i materiały pomocnicze dostarczone przez Wnioskodawcę. Po zamontowaniu wszystkich elementów gotowe schody są odbierane na podstawie protokołu odbioru technicznego. Wnioskodawca udziela gwarancji na wykonane prace. Schody są elementami budowlano-konstrukcyjnymi, a ich brak w budynkach jeszcze niezamieszkałych jest przeszkodą do dokonania odbioru budynku. Wynagrodzenie wnioskodawcy jest określane jedną kwotą umieszczoną w zawartych umowach z klientami (brak podziału na zużyte materiały i wykonaną usługę). Przy ustalaniu wartości usługi, wnioskodawca bierze pod uwagę wartość zużytego materiału, czasochłonność, stopień skomplikowania prac. Udział poszczególnych składników ceny nie jest stały i uzależniony jest od konkretnego zamówienia. Udział procentowy samej usługi w ustalonym wynagrodzeniu wynosi ok. 70% - 80 % w zależności od rodzaju zużytego materiału i od skomplikowania projektu.