Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. IV SA/Gl 460/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2009 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 1 pkt 2, art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) i § 1, 7, 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u J. P. choroby zawodowej uszkodzenie słuchu wywołane działaniem [...]. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że J. P. badany był przez uprawnioną placówkę medyczną w Przychodni Chorób Zawodowych G. Centrum Medycznego w K. W orzeczeniu tej placówki rozpoznano [...]. Jednakże z uwagi na fakt, że narażenie zawodowe na [...] ustało w [...] r. brak jest podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł pełnomocnik J. P. adwokat J. P. W odwołaniu tym wyraził swoje niezadowolenie z otrzymanej decyzji i wystąpił o jej uchylenie. W motywach odwołania zakwestionował podstawowy argument zamieszczony w decyzji organu pierwszej instancji, a sprowadzający się do upływu czasu od dnia ustania narażenia na czynnik szkodliwy. Zdaniem odwołującego się obowiązujące unormowania prawne nie zawierają rozwiązania warunkującego występowanie związku przyczynowo-skutkowego między stanem zdrowia a warunkami pracy od czasokresu ustania zatrudnienia. Nadto przywołano orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazujące na to, że dla uwolnienia się od obowiązku świadczeń związanych ze stwierdzeniem choroby zawodowej konieczne byłoby wskazanie, że dane schorzenie nie ma związku z rodzajem pracy wykonywanej przez osobę nim dotkniętej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00