Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 lutego 2009 r., sygn. I SA/Gd 1/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia WSA Danuta Oleś (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Alicja Landowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 lutego 2009 r. sprawy ze skargi "A" Oddział w Polsce z siedzibą w G. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 3 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. określa, że uchylona indywidualna interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
w Gdańsku przez "A" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce z siedzibą w G. jest indywidualna interpretacja Ministra Finansów z dnia 3 września 2008 r. wydana w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W sprawie zaistniał następujący stan faktyczny:
Wnioskiem, który wpłynął do organu w dniu 7 lipca 2008 r. (uzupełnionym
w dniu 5 sierpnia 2008 r.) "A" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce z siedzibą w G. (zwana dalej "A" lub "skarżąca") zwróciła się do działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w B. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości świadczeń medycznych ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników w formie ryczałtu.
Przedstawiając stan faktyczny "A" wskazała, że zapewnia pracownikom ubezpieczenie zdrowotne na podstawie umowy podpisanej z firmą zewnętrzną.
W ramach usług pracownicy mają możliwość korzystania z usług medycznych
w przychodniach medycznych w całej Polsce. Są to świadczenia zapewniane przez pracodawcę dobrowolnie. Zawarta umowa przewiduje miesięczną odpłatność za usługi w formie ryczałtu uzależniona wyłącznie od ilości osób, które mogą korzystać ze świadczeń w niej przewidzianych (bez względu na ilość osób i usług).